Bibliografia na maturę.

Lektury:

"Proszę państwa do gazu" Tadeusz Borowski

"Pożegnanie z Marią" Tadeusz Borowski

"Pokolenie" K.K. Baczyński

"Dzien na Harmenzach" Tadeusz Borowski

"Medaliony" Zofia Nałkowska

http://matura.kujon.net/t...tacji_plan.html

 

praca maturalna pomocy pilnie!!

witam wybrałem temat na ustną maturkę-Zaprezentuj kreacje bohaterów, którzy doświadczyli okrucieństw II wojny światowej i próbują odbudować świat wartości. Omów temat na wybranych przykładach literackich. w literaturze przedmiotu umieściłem lektury:. Literatura przedmiotu:
1.Andrzejewski Jerzy:Popiół i diament, Londyn 1995r.
2.Baczyński Krzysztof Kamil:Pokolenie, [w:] Po stronie nadziei,
Warszawa 1997r.
3.Borowski Tadeusz:U nas w Aushwitzu, [w:] Pożegnanie
z Marią i inne opowiadania, Wrocław 2000r.
4.Różewicz Tadeusz:Ocalony [w:] Wybór wierszy,
Warszawa 2000r.
5.Różewicz Tadeusz:Zostawcie nas, Wybór wierszy,
Warszawa 2000r.
6.Szpilman Władysław:Pianista, Kraków 2002r.
mam pytanie co napisać w pracy o Popiole i diamencie i o Pianiście, ponieważ mam już napisane o tych lekturach, ale babka z polaja mi powiedziała, że to jest za długie prosze o pomoc bo jestem z tego zielony...

Twórczość Tadeusza Borowskiego

Witam. Chciałbym was prosić o małą pomoc przy zadaniu, bo kompletnie nie mam czasu na czytanie streszczeń, a jest tego dosyć sporo. Tak więc:

Utwórz tabelę, w której opisane zostaną kolejne utwory:
-"Pożegnanie z Marią"
-"U nas w Auschwitzu"
-"Dzień w Hermenzach"
-"Proszę państwa do gazu"
-"Bitwa pod Grunwaldem"

Tabela ma się składać z następujących pól:
*narrator (jak ma imię, co robi, ile ma lat, jakim jest człowiekiem, jak się zmienia)
*narracja (styl, słownictwo, sposób przedstawiania rzeczywistości)
*zlagrowanie (przykłady "zlagrowania" w utworze)
*obrona człowieczeństwa (przykłady osób zachowujących godność i ludzkie uczucia)
*szanse na przyszłość (jakie wnioski wysnuwa autor)

Tragizm wybranego pokolenia Polaków zapisany w literaturze. Omów na wybranych przykładach.

Witam chciałbym poprosić o radę co do doboru literatury podmiotu do mojej prezentacji. Wybrałem pokolenie młodych Polaków żyjących w czasach II wojny światowej. Na chwilę obecną wybrałem następujące utwory:

Miron Białoszewski - "Pamiętnik z powstania warszawskiego"
K.K. Baczyński - wiersze, np. "Pokolenie", "Bez imienia"
Tadeusz Różewicz - wiersze, np. "Ocalony"
Tadeusz Borowski - opowiadania, "Proszę państwa do gazu", "U nas w
Auschwitzu", "Pożegnanie z Marią"

Co jeszcze przydałoby się dodać? A może coś nie pasuje? Czekam na sugestie i pomysły co do prezentacji.

 

Pożegnanie z Marią (1993)Luźna adaptacja słynnego opowiadania Tadeusza Borowskiego pod tym samym tytułem. W jeden z okupacyjnych dni pobiera się para młodych ludzi. Poeta Tadeusz zaprasza na wesele Żydówkę Sarę, którą na ulicy wyrwał z rąk granatowego policjanta Cieślika. Cieślik również uczestniczy w przyjęciu. Przez cały czas prześladuje dziewczynę. Stawia ją przed dramatycznym dylematem - albo zostanie jego kochanką, albo wyda ją Niemcom.

Pożegnanie z Marią (1993) - DVDRip XviD [PL]
Cytat:Aby pobrać ten plik musisz być zalogowany lub zarejestrować sie!! (rejestracja umozliwia przegladanie zawartosci umieszczonej w tagu [code])

Dobra książka nie jest zła...

Tadeusz Borowski "Opowiadania"-lektura, ale mnie interesują właśnie te czasy wojenne ("U nas w Auschwitzu", "Proszę państwa do gazu", "Dzień na Harmenzach") te są smutne, nieraz wstrząsające, aczkolwiek warto je przeczytać, bo ukazują rzeczywistość życia w niemieckich obozach koncentracyjnych, choć skupiają się głównie na motywach postępowania i zachowania ludzi w tych trudnych do przetrwania warunkach. Inne opowiadanie tego autora pt "Pożegnanie z Marią" opisuje życie w Warszawie w czasach okupacji niemieckiej.

Najgorsze filmy jakie powstały.

Ja bym chciał dodać dwa kolejne tytuły. Pierwszym jest Tytus Andronikus. Nuda trwająca ponad dwie godziny. Mam taką zasadę, ze nawet jeżeli film mi się nie podoba, to i tak oglądam go do końca. W tym przypadku ją złamałem. Drugi to pożegnanie z Marią. Film na podstawie opowiadania Tadeusza borowskiego, o tym samym tytule. Jest o niebo lepszy od poprzedniego tytułu, ale miałem wrażenie, że oglądam przedstawienie teatralne. A teatru nie lubię. Gdyby chociaż było ciekawie. A ponieważ nie było, umieszczam również ten film w tej liście.

Książki ( w formacie txt :)

bogdan99, http://www.speedyshare.com/832346126.html
Tadeusz Borowski - "Pożegnanie z Marią", "Proszę państwa do gazu", "U nas w Auschwitzu", "Bitwa pod Grunwaldem"
Wiem, że o to ostatnie nie prosiłeś, ale może komus się przyda

(: TATUSIE,MAMUSIE I CIĄŻÓWECZKI 84,85,86,87-ATAK 7 :)

Porównaj rozmyślania na temat dokonanej zbrodni na podstawie fragmentów Makbeta Wiliama Szekspira i Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego"karna (13:54)
Na podstawie przedstawionych tekstów omów funkcjonowanie spoleczności obozowej podczas II Wojny Światowej"
Beda fragmenty pozegnania z maria, innego swiatu i prosze panstwa do gazu...przecieki dotycza polskiego pisemnego prawdopodobnie bedzie literatura wojenna i napewno lektury z tam literatura zwiazane tzn d?uma ,tango medaliony ,i tadeusz borowski i jego opracowanie to nie jest na 100 pewne ale osoba ktora mi to przekazala jest pewna .napewno wypracowanie beda dotyczyc literatury wojennej

>>Poleć innym dobrą ksiązke i nie tylko...<<

Mysle, ze to 'zasada' nie tylko Eco. Jest wielu pisarzy, ktorzy...hmm..testuja czytelnikow. Jezeli ktos nie przebrnie 100 stron trudnego "wprowadzenia", to byc moze nie docenil by calosci...
Ja osobiscie polecam jeszcze "Pozegnanie z Maria" Tadeusza Borowskiego. Byc moze dla niektorych to bedzie jeszcze za tudna ksiazka (?), ale warto po nia siegnac ...;-)

Aktualnie czytane książki.

Wybrane opowiadania Tadeusza Borowskiego:
U nas, w Auschwitzu
Pożegnanie z Marią
Proszę państwa do gazu

Tak mnie te opowiadania wciągnęły, że zaraz chyba zacznę Dzień na Hermenzach.
Jednym słowem: Przejebane! Niesamowite uczucia wywołują te opowiadania. Polecam.

Kilka dni temu zacząłem Zbrodnię i karę Dostojewskiego, ale z braku czasu odłożyłem to na razie na bok. Myślę, że w weekend uda mi się ją ogarnąć już.

Aktualnie czytane książki.

Cytat:Wybrane opowiadania Tadeusza Borowskiego:
U nas, w Auschwitzu
Pożegnanie z Marią
Proszę państwa do gazu

Tak mnie te opowiadania wciągnęły, że zaraz chyba zacznę Dzień na Hermenzach.
Jednym słowem: Przejebane! Niesamowite uczucia wywołują te opowiadania. Polecam.Jeśli interesuje Cię tematyka obozowa to polecam Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Inny świat ". Opis życia w łagrach. Uważam, że opowiadania Borowskiego to małe piwo przy tej książce.

Książki dla młodzieży warte polecenia

Tadeusz Borowski, "Pożegnanie z Marią" i wszystkie inne opowiadania
Miron Białoszewski, "Pamiętnik z powstania warszawskiego" (i poezja też )
Książki męczące, ale warte, bo rozwijające.
Miron ważny dla każdego młodego Polaka, bo uczy dystansu do własnego kraju.

Smutne, smutniejsze, najsmutniejsze

tak naprawdę płakałam w życiu tylko nad jedną książką - były to opowiadania Borowskiego, teraz nie wiem nawet które, na pewno z tomu Pożegnanie z Marią.

jest tam pewien fragment, kiedy Tadeusz mówi do swojej narzeczonej o tym, jak ją kocha - szczerze powiedziawszy nie słyszałam ani nie czytałam nigdzie, aby ktoś piękniej mówił o miłości; zwłaszcza, że w obozie koncentracyjnym nie ma miejsca na puste słowa

książki

JESTEM W CZWARTEJ KLASIE, A TERAZ PRZERABIAMY OKRES II WOJNY ŚWIATOWEJ UWAŻAM, ŻE BARDZO DOBRĄ KSIĄŻKĄ(LEKTURA OF COURSE) SĄ OPOWIADANIA TADEUSZ BOROWSKIEGO ZE ZBIORKÓW:"KAMIENNY ŚWIAT"(ŻYCIE PO WOJNIE) I "POŻEGNANIE Z MARIĄ"(CZAS OKUPACJI, ŻYCIE W OBOZACH ŚMIERCI-PARADOKSALNE ZESTAWIENIE, ALE PO PRZECZYTANIU OPOWIADAŃ Z TEGO TOMU JAK NAJBARDZIEJ NA MIEJSCU). TĄ LEKTURĘ UZUPEŁNIŁABYM UTWORAMI: MIKOŁAJA JEWDOKIMONA "UDRĘKA PAMIĘCI"-COŚ DLA FANÓW ROSYJSKIEJ LITERATURY, HALINY AUDERSKIEJ "ZABIĆ STRACH" I ANDRZEJA GABRELE "WYPRAWA DO KRAINY CIENI". NIE WSZYSTKIE O WOJNIE MÓWIĄCE W SPOSÓB BEZPOŚREDNI, ACZKOLWIEK MAJĄCE Z NIĄ BARDZO WIELE WSPÓLNEGO, SĄ TO PRZEŻYCIA LUDZI PO WOJNIE NĘKANYCH WSPOMNIENIAMI, NAZNACZONYCH JEJ ŚLADEM, ALE RÓWNIEŻ LUDZI MAJĄCYCH WSPOMNIENIA TROCHĘ INNEJ NATURY. SĄ TO UTWORY DOŚĆ KRÓTKIE, ALE GORĄCO POLECAM.

Matura 2007

Iga-

bezdomności- ojciec goriot, w lalce też były opisy biedoty w Warszawie, poza tym oczywiście ludzie bezdomni żeromskiego, tu masz bezdomnośc jako dosłowny brak domu i jako przenośnię, brak swojego miejsca na świecie i niepasowanie do rzeczywistości (judym)

jesli chodzi o dom, to pewnie chata z wesela by się nadała, jako dom-metafora polski, potem z przedwiośnia może dwór w nawłoci. może być fajny obraz domu w czasach okupacji niemieckiej u Borowskiego w pożegnaniu z marią, z resztą w tytułowym opowiadaniu. W panu tadeuszu oczywiście Soplicowo, opis dworu szlacheckiego jest też w potopie gdzies na początku, stamtąd może ci się też przydać opis pałacu radziwiłłów też, ale on nie jest taki długi. Z literatury obcej, to obraz nieźle porąbanego domu masz u Joyce'a w Dublińczykach w opowiadaniu eveline, ewentualnie z tej samej ksiązki opowiadanie the boarding house, tam masz dwie rzeczy- dom jako rodzinę w osobie ojca którego nie ma i powalonej matki i dom jako własnie ten internat, czy jak to sobie nazwiesz, o którym jest parę ciekawych wzmianek. Te opowiadania są krótkie, więc to jest ich wielka zaleta

..:: MATURA a.d. 2006 ::..

Na podstawie przedstawionych tekstów omów funkcjonowanie spoleczności obozowej podczas II Wojny Światowej"
Beda fragmenty pozegnania z maria, innego swiatu i prosze panstwa do gazu
prawdopodobnie bedzie literatura wojenna i napewno lektury z tam literatura zwiazane tzn dżuma ,tango medaliony ,i tadeusz borowski i jego opracowanie to nie jest na 100 pewne ale osoba ktora mi to przekazala jest pewna .napewno wypracowanie beda dotyczyc literatury wojennej.bym nie wierzyl ale nie wiadomo

Książki (temat ogólny)

Cytat:Kupi czytałeś może opowiadania Tadeusza Borowskiego? M.in. "Proszę państwa do gazu", "U nas w Auschwitzu" czy "Pożegnanie z Marią"? My teraz to przerabiamy na polskim i wydają się ciekawymi lekturami aczkolwiek nie zaopatrzyłem się jeszcze w nie =P

do tej kolekcji przeczytaj jeszcze medaliony, które niestety "wywalono" ze spisu lektur Oraz grzesiuka, przeczytałam w wieku moze 14 lat, i byłam zachwycona.Dziś patrze na to jak na coś niezwykłego, bo ten mężczyzna opisuje(jego rzy książki, to kolejno warszawa przed wojną, obóz i samotność gruźlicy) obóz i robi to często przy użyciu dowcipu, bo tam też toczyło się życie...no i jeszcze Hanna Krall i nie tylko "rozmowy z panem bogiem"...

Ulubione cytaty

"Oczywiście, że się spotkamy. Nie na tej, to na innej łące."
Tadeusz Borowski "Bitwa pod Grunwaldem"

"Niech umarli grzebią umarłych. (...) My, żywi, idźmy z żywymi"
Tadeusz Borowski "Bitwa pod Grunwaldem"

"Najcudowniejszy jest saksofon: łka i płacze, śmieje się i błyska! Szkoda, że Słowacki nie znał go, na pewno zostałby saksofonistą dla bogactwa jego wyrazu".
Tadeusz Borowski "U nas w Auschwitzu"

"Jesteśmy niewrażliwi jak drzewa, jak kamienie. I milczymy jak ścinane drzewa, jak rąbane kamienie"
Tadeusz Borowski "U nas w Auschwitzu"

"Uważaj, by świat ciebie nie zranił toporem"
Tadeusz Borowski "Pożegnanie z Marią"

"Chciałbym, abyśmy kiedyś umieli nazywać rzeczy ich właściwym imieniem, jak czynią to ludzie odważni"
Tadeusz Borowski "U nas w Auschwitzu"

Książki

Cytat: Właśnie a propos obozów, niechce zakładac nowego tematu więc się tutaj spytam. Zna ktoś może jakieś ksiązki opisujące relacje więźnia z jakiegoś niemieckiego obozu koncentracyjnego (byle dobre). Proszę o tytułi autora i z góry dziękuję


Ogólnie polecam Ci opowiadania Tadeusza Borowskiego. Robią niesamowite wrażenie, a i forma jest przystępna.

Tak polecam w szczegolnosci :"Pozegnanie z Marią" i "U nas w Auschwitzu"

Konstanty Piekarski "Umykajac pieklu" - bardzo dobra ksiazka, co dziwne napisana po angielksu i dopiero po 10 latach przetlumaczona na Polski

Ostatnio czytalem taka ksiazke "Nie tracac nadziei" Urszuli Ledzewicz - fajnka ksiazka bo dziwna, opisuje losy ludzi po wojnie (opuszczeniu obozu) - naprawde ciekawie sie czyta

Lista lek. do klasy 3

1 Stefan Żeromski - Przedwiośnie,
2 Witold Gombrowicz - Ferdydurke,
3 Zofia Naukowska - Granica,
4 Albert Cammus - Dżuma,
5 Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią,
6 Tadeusz Borowski - U nas w Auschwitz
7 Tadeusz Borowski - Proszę Państwa do gazu,
8 Tadeusz Borowski - Bitwa pod Grunwaldem,
9 Gustaw Herlin-Grudziński - Inny świat,
10 Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem,
11 Sławomir Mrożek - Tango

Zapamiętaj imię swoje

Jak to już mam w zwyczaju, podaję kilka książek, które wiążą się z tematem.

1. Medaliony, Zofia Nałkowska (autorka działała w Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich, efektem tej pracy są właśnie Medaliony wstrząsające świadectwo zbrodni hitlerowskich).
2. Opowiadania, Tadeusz Borowski, a szczególnie "kultowe" opowiadania: Pożegnanie z Marią, U nas w Auschwitzu..., Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem.
3. Rozmowy z katem, Kazimierz Moczarski (Moczarski przez kilka miesięcy siedział w jednej celi (za walkę w szeregach AK) ze zbrodniarzem hitlerowskim Jurgenem Stroopem (znany min. z likwidacji getta warszawskiego); książka jest relacją z tego pobytu).
4. Inny świat, Gustaw Herling Grudziński (zawiera doświadczenia autora z jego pobytu w obozach i więzieniach sowieckich).

Książki to ciężkie i wstrząsające, ale polecam.

Ulubione wiersze

Tadeusz Borowski,
Pożegnanie z Marią

Jeżeli żyjesz -- to pamiętaj,
że jestem. Ale do mnie nie idź.
W tej nocy czarnej, opuchniętej
śnieg się do szyb płatami klei.

I gwiżdże wiatr. I nagi kontur
drzew bije w okno. I nade mną
jak dym zagasłych miast i frontów
płynie niezmierna, głucha ciemność.

Jak strasznie cicho! Po cóż było
aż dotąd żyć? Już tylko gorycz.
Nie wracaj do mnie. Moja miłość
jest zżarta ogniem krematorium.

Stamtąd cię miałem. Twoje ciało
w świerzbie, w flegmonie tak się pięło
jak obłok wzwyż. Stamtąd cię miałem,
z niebiosów, z ognia. Przeminęło.

Nie wrócisz do mnie. Razem z tobą
nie wróci wiatr, co mgłą się opił.
Nie wstaną ludzie z wspólnych grobów
i nie ożyje kruchy popiół.

Nie chcę, nie wracaj. Wszystko było
grą naszą, złudą, czczym teatrem.
Krąży nade mną twoja miłość
jak dym człowieka ponad wiatrem.

psychologia,resocjalizacja...

te lektury lubialam

Zofia Nałkowska: Granica
Witold Gombrowicz: Ferdydurke
Tadeusz Borowski: Pożegnanie z Marią, (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu…, Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem),
Gustaw Herling-Grudziński: Inny świat,
Fiodor Dostojewski: Zbrodnia i kara,
Cudzoziemke

Do jadra ciemnosci jest film, do Ferdydurke tez - ale tego pierwszego nie polecam, a ten drugi nawet nawet; do Dzumy tez jest film, do Granicy tez, do Wesela tez - ale nie ten najnowszy

zdalam egzamin mimo ze nie przeczytalam tej ksiazki

wiesz Neo ja mam tak, ze mam podreczniki i lektury - te drugie sa tak do poczytania, ale jak ich nie przejrze, czyli nie przekartkuje przed egzaminem to moge zapomniec o czyms, bo zalezy wszystko od egzaminatora, bo nektorzy pytaja o szczegoly, a inni nawet o rzeczy ktorych nie ma w ksiazce

Słowo pisane ;]

Przyznam się, że raczej rzadko czytam, teraz nie mam na to w ogóle czasu, bo po za lekturami, które staram się (!) czytać to nic innego nie zmieściłoby się w moim skromnym czasie przeznaczonym na książki P

Jedną z lepszych książek jakie przeczytałam jest "W pustyni i w puszczy" xD (Była to moja pierwsza lektura, którą przeczytałam całą! A ona taka długa...).

A tak na poważnie to przed i w czasie wakacji czytałam kilka książek związanych z II wojną światową i holokaustem. Jakoś tak wyszło, że przeczytałam "Medaliony" Zofii Nałkowskiej, Pożegnanie z Marią Tadeusza Borowskiego, a nawet "Inny Świat" Gustawa Herlinga Grudzińskiego (za to ostatnie oberwałam od bibliotekarki, bo za długo trzymałam ;P). Uważam, że te książki są naprawdę smutne i wzruszające oraz dużo mówią o tym, co wtedy się działo...

Po za tym, nie mam za wielu ambitnych książek za sobą, aż się dziwie, że udzielam się w tym temacie O.o

SYMETRIA

"Więzień Brubaker" z Robertem Redfordem chyba by tu pasował... Co jeszcze? Niewiele takich filmów powstało. Od biedy "Zielona Mila", ale tu nie o więzienie chodzi. Hmm... To już prędzej do poczytania Tadeusz Borowski i jego opowiadania z Oświęcimia ("Pożegnanie z Marią" itp.) albo "Inny świat", ale nie pamiętam kto to napisał. Iwaszkiewicz?

Książki na wakacje

Ja na wakacje mam do przeczytania oto takie to następujące książęczki:
"Przedwiośnie" - Stefan Żeromski
"Granica - Zofia Nałkowska
"Pożegnanie z Marią" - Tadeusz Borowski
"Dżuma" - Albert Camus
"Zdążyć przed Panem Bogiem" - Hanna Krall
"Inny Świat" - Gustaw Herling-Grudziński

Hehe...

Najlepsza książka jaką czytałem...

"Polska Piastów" - Paweł Jasienica
"Władca Pierścieni" - J.R.R. Tolkien
"Ostatni Władca Pierścienia" - Kirył Jeskow
"Archipelag Gułag" - Aleksander Sołżenicyn
"Mistrz i Małgorzta" - Michaił Bułhakow
"Pożegnanie z Marią","Kamienny Świat"- Tadeusz Borowski
"Buszujący w Zbożu" J. D. Salinger
'Bal na Ugorze", "Najpiękniejsza Para Piersi na Świecie"- Roland Topor
"Zamieć" , "Cryptonomicon"- Neal Stephenson
"Kompleks Portnoya" - Phillip R. Roth
"253"- Geoff Ryman
"Znaczy Kapitan" - K. O. Borchardt
"Komusutra"- Aleksander Olin
"Xavras Wyżryn"- Jacek Dukaj
"Mechaniczna Pomarańcza" A. Burgess
"Trainspotting"pomniałem ałtora (jakaś nierogacizna pożyczyła i nie oddała)

książki o okupowanej warszawie

"Pamiętnik z powstania warszawskiego" Miron Białoszewski
"Matura na Targowej" Tadeusz Borowski (opowiadanie)
"Pożegnanie z Marią" Tadeusz Borowski (opowiadanie)
"Kolumbowie. Rocznik 20" Roman Bratny
To przyszło mi do głowy, znane i raczej łatwo dostępne, nawet w formie ebooka. Pozdrawiam:)

Książki o obozach

Cytat:Przypomniała mi się jeszcze jedna, nie czytałam jej, polonista mówił nam o niej w liceum, ale zakazał czytać, bo powiedział, że będziemy mieć po tym koszmary. Hmm, że też nie miałam wtedy jak do niej dotrzeć.

W. Półtawska - "I boję się snów"

Czytałam tę książkę jeszcze w liceum i nie wydała mi się bardziej szokująca od innych pozycji o tej tematyce.
Chyba nikt jeszcze nie wspomniał o opowiadaniach Tadeusza Borowskiego z tomu "Pożegnanie z Marią".
Co do filmów, to oprócz niedokończonej "Pasażerki" Munka warto wymienić "Ostani etap" Wandy Jakubowskiej (b. więźniarki Auschwitz) z 1947 roku.

Wiersze

AUSCHWITZ – OŚWIĘCIM (Salvatore Quasimodo)

Tam, w Oświęcimiu, daleko od Wisły,
kochanie, pośrodku równiny północy
w obozie śmierci: zimny, żałobny
deszcz na rdzy słupów
i na kolczastych drutach
i ani drzewa, ani ptaków w powietrzu szarym
albo w górze nad myślami, bezwład tylko
i pamięć, co bólem się staje,
w milczeniu bez drwiny i swady.
(...)
W płaskim polu, gdzie miłość i płacz
butwieją i rozpacz, na deszczu,
tam, pulsowało w naszych wnętrznościach
NIE powtarzanym śmierci uśmierconej w Auschwitz,
aby nie powróciła, z tego dołu
popiołów, śmierć.

Borowski Tadeusz -- Pożegnanie z Marią

Jeżeli żyjesz -- to pamiętaj,
że jestem. Ale do mnie nie idź.
W tej nocy czarnej, opuchniętej
śnieg się do szyb płatami klei.

I gwiżdże wiatr. I nagi kontur
drzew bije w okno. I nade mną
jak dym zagasłych miast i frontów
płynie niezmierna, głucha ciemność.

Jak strasznie cicho! Po cóż było
aż dotąd żyć? Już tylko gorycz.
Nie wracaj do mnie. Moja miłość
jest zżarta ogniem krematorium.

Stamtąd cię miałem. Twoje ciało
w świerzbie, w flegmonie tak się pięło
jak obłok wzwyż. Stamtąd cię miałem,
z nie biosów, z ognia. Przeminęło.

Nie wrócisz do mnie. Razem z tobą
nie wróci wiatr, co mgłą się opił.
Nie wstaną ludzie z wspólnych grobów
i nie ożyje kruchy popiół.

Nie chcę, nie wracaj. Wszystko było
grą naszą, złudą, czczym teatrem.
Krąży nade mną twoja miłość
jak dym człowieka ponad wiatrem.
[center][/center]

HELP

Wiesz co, nie czytałam wszystkich tych propozycji, ale znalazłam te tytuły na "Wikipedii" pod hasłem "literatura obozowa":

Wybrane dzieła literackie należące do literatury obozowej:

Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią
Zofia Nałkowska - Medaliony
Stanisław Grzesiuk - Pięć lat kacetu
Seweryna Szmaglewska - Dymy nad Birkenau
Zofia Posmysz - Wakacje nad Adriatykiem
Halina Birenbaum - Nadzieja umiera ostatnia
Gustaw Herling-Grudziński - Inny świat
Igor Newerly - Chłopiec z Salskich Stepów
Aleksander Sołżenicyn - Jeden dzień Iwana Denisowicza
Aleksander Sołżenicyn - Archipelag Gulag
Kazimierz Moczarski - Rozmowy z katem

Wejdź sobie jeszcze tutaj: http://portalwiedzy.onet....zowa,haslo.html

... oraz tutaj (koniecznie!): http://www.biblioteka-pzn...ty/obozow00.htm

Opowiadania - Tadeusz Borowski [e-book]

Opowiadania - Tadeusz BorowskiW paczce następujące opowiadania:
Matura na Targowej
Pożegnanie z Marią
Chłopiec z Biblią
U nas w Auschwitzu...
Ludzie, którzy szli
Dzień na Harmenzach
Proszę państwa do gazu
Śmierć powstańca
Bitwa pod Grunwaldem
Określenia oświęcimskie

Opowiadania - Tadeusz Borowski

Wiatam,

Poszukuję Audiobooka "Opowiadań" Tadeusza Borowskiego

Podaję konkretne tytuły, jeżeli będą przydatne:)

Pożegnanie z Marią
U nas w Auschwitzu
Ludzier którzy szli...
Dzień na Harmenzach
Proszę państwa go gazu
Bitwa pod Grunwaldem

Z góry dzięuję za pomoc

Prezentacja maturalna pomocy

Mam do napisania na egzamin maturalny ustny z języka polskiego prace na temat : " Metamorfoza bohatera i jej sens w literaturze . Omów na przykładzie wybranych utworów" Mam pytanie do końca grudnia musze z polskeigo nauczycielce podać bibliografie. Chodzi oto ze mam podać jej lektury jakie biore do tej pracy. Napiszcie jakie byscie mi proponowali . A ile wogóle trzeba lektur trzeba wziaźć do pracy na mature ustną. Ja mam z kolegą tą samą prace i musze się z nim podzielić lekturami żebym nie miał takich samych jak on. Napisze jakie według mnie mogą być utwory do tej pracy: Treny Kochanowskiego ,Pan Tadeusz , Makbet , Lalka ,Potop , Przedwiosnie , Dziady , Kordian , Nieboska komedia , Zbrodnia i kara , Jądro ciemnosci Konrad, Wojna , Tadeusz Borowski Pożegnanie z marią , Cesarz Kapuściński , Heban. jakie byscie mi jeszcze prponowali lektury do tej pracy. ktore wedlug was lektury sa najlatwiejsze do tej pracy? Prosze o pomoc w napisaniu tej pracy. Kontakt : maciej_pietka@op.pl Mógłby mi ktos napisać tą prace i przygotować mnie do matury ustnej żebym umial przedstwić ta prace i odpowiedziec na pytania komisji . Pomocy

Lista Lektur (2005-?)

- Ignacy Krasicki – Hymn do miłości ojczyzny
- Adam Mickiewicz Pan Tadeusz
- Adam Mickiewicz Dziady cz. III
- Juliusz Słowacki Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
- Zygmunt Krasiński Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji),
część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
- Bolesław Prus Lalka
- Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem – fragmenty: przy mogile Jana i Cecylii, przy mogile
powstańców
- Eliza Orzeszkowa Gloria victis
- Maria Konopnicka Mendel Gdański
- Bolesław Prus Kamizelka
- Henryk Sienkiewicz Potop
- Stanisław Wyspiański Wesele
- Władysław Stanisław Reymont Chłopi (t. I)
- Stefan Żeromski Ludzie bezdomni
- Stefan Żeromski Przedwiośnie
- Witold Gombrowicz Ferdydurke – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
- Zofia Nałkowska Granica
- Tadeusz Borowski Pożegnanie z Marią(Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu ...,
Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
- Gustaw Herling-Grudziński Inny świat
- Sławomir Mrożek Tango
- Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem
- Sofokles Król Edyp
- William Szekspir Makbet
- Molier Świętoszek
- Jan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera
- Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara
- Joseph Conrad Jądro ciemności
- Albert Camus Dżuma

BARDZO PROSZE O POMOC!!!!!

Na twoim miejscu, podstawą mojej wypowiedzi była by książka "Pożegnanie z Marią" Tadeusza Borowskiego.

FCKP... reklama dźwignią handlu... KONKURS

Czortek tu foty wrzuca, ale się nic nie chwali, że w '44 w Birkenau był bokserem ...
Znalazłem Go w "Pożegnaniu z Marią" Tadeusza Borowskiego.
Stary ... to ile ty masz lat tak wowgle ?

Co się czyta?

Się czyta opowiadania Tadeusza Borowskiego, konkretnie "U nas w Auschwitzu" i "Pożegnanie z Marią. Nawet ciekawe...

PoŻegnanie z Marią (1993)

PoŻegnanie z Marią (1993) - DVDRip XviD [PL]Dramat
Cytat:Luźna adaptacja słynnego opowiadania Tadeusza Borowskiego pod tym samym tytułem. W jeden z okupacyjnych dni pobiera się para młodych ludzi. Poeta Tadeusz zaprasza na wesele ?ydówkę Sarę, którą na ulicy wyrwał z rąk granatowego policjanta Cieślika. Cieślik równieŻ uczestniczy w przyjęciu. Przez cały czas prześladuje dziewczynę. Stawia ją przed dramatycznym dylematem - albo zostanie jego kochanką, albo wyda ją Niemcom...

Subtelny, poetycki, ozdobiony piękną muzyką Tomasza Stańki debiut Filipa Zylbera intryguje twórczym odczytaniem prozy, wydawałoby się, zupełnie dziś nieaktualnej i niemodnej, skazanej na etykietkę szkolnej ramoty. Wojenna nowela Borowskiego w ujęciu dwójki młodych scenarzystów ujawnia utajone pokłady sensów, na nowo zapładnia wyobraźnię. Postacie przez pisarza potraktowane marginalnie (czasem tylko jednym zdaniem) zyskują pełnię Życia. Pojawiają się teŻ nowe. W wywiadach Zylber wielokrotnie podkreślał, Że jego film to tylko utwór "na motywach..." Mimo to reŻyserowi udało się zachować sporo z ducha oryginału. A nawet coś więcej, uczynić go frapującym dla współczesnego widza. Dowodem m.in. aŻ pięć nagród (za debiut reŻyserski, drugoplanową rolę kobiecą, muzykę, scenografię i dźwięk) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych W Gdańsku w 1993 roku.

Cytat:Plik : 671 MB (671 MB), czas 1:26:52, rodzaj: AVI, 1 ścieŻka(i) audio, jakość 75 %
Video : 552 MB, 889 Kbps, 29.970 fps, rozdz. 720*540 (4:3), XVID = XVID Mpeg-4, Obsługiwane
Audio : 119 MB, 192 Kbps, 44100 Hz, 2 kanał(y), 0x55 = Lame MP3, Obsługiwane
Książki ( w formacie txt :)

Ja poszukuje ksiażek Tadeusza Borowskiego:
-Pożegnanie z Marią
-Prosze państwa do gazu
-U nas w Auschwitzu

Jakby ktos mial

Studniówka, matura i pożegnanie z LO

Czyżby kolega nie wiedzialam kto to był Tadeusz Borowski i o czym były jego Opowiadania tj. Pożegnanie z Marią, Prosze państwa do gazu, czy Dzień na Harmenzach
Ja zdaje rozszerzony i jestem dumna, że jestem w gronie 11% całej maturalnej młodzieży Polski która się tego podjęła

Studniówka, matura i pożegnanie z LO

Cytat:Czyżby kolega nie wiedzialam kto to był Tadeusz Borowski i o czym były jego Opowiadania tj. Pożegnanie z Marią, Prosze państwa do gazu, czy Dzień na Harmenzach?

Katechezy u was w szkołach...

w języku polskim jest określone co powinien umieć uczeń. Pisanie sprawozdań, notatek, odróżnienie różnych rodzajów narracji, umiejętność cytowania, interpunkcja itd... no każdy kto zdawał mature wie co powinien umieć. Przewodnik mówi co nauczyciel powinien przekazać. jak to zrobi, zależy od nauczyciela, ale jeśli chodzi np. o lektury, to nauczyciel nie może już sobie wybierać które roździaly będzie wybierał. nie może skupiać się na tym czego nie ma w programie, tylko dlatego że np. lubi bardziej.

Cytat: - Adam Mickiewicz Dziady cz. III
- Juliusz Słowacki Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
- Zygmunt Krasiński Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji),
część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
- Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem – fragmenty z tomu III: rozmowa Andrzejowej
Korczyńskiej z synem, rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem
- Władysław Stanisław Reymont Chłopi (t. I)
- Stefan Żeromski Ludzie bezdomni
- Witold Gombrowicz Ferdydurke – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
- Tadeusz Borowski Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu ...,
Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)Oczywiście że każdy nauczyciel tworzy własny program nauczania.
Moja mama co rusz robi konspekty..

Cytat: istnieje pewien zarys, cos jakby "ogolny program nauczania religii" - zawierajac w swoim ukladzie tematow odpowiednie tresci, czyli wszystkie obowiazkowe (ale tresci - nie tematy) z ogolnego zarysu - mozna stworzyc wlasny program nauczania... zreszta religia nie przestaje byc mniej przedmiotem szkolnym...


A ksiądz tu mówi o ogólnym zarysie, ogólnym programie.
Do wystawiania ocen pewnie to wystarczy, ale do matury już nie.

A jeśli ktoś, choćby ludzie na forum w temacie o religii czy tu, mówią że czasami katecheci mówią od tak sobie o czymś..może to ich sposób nauczania jest problebem. kto kontroluje to co sie dzieje na lekcji? (nie jestem niedoinformowana bo jestem w dość bliskich relacjach z osobą uczącą religii) Może katechetom aż tak nie zależy co dokładnie przekazuja. czy temat o podziale pisma świetego, czy też o antykoncepcji, czy mówią to co zaplanowali, czy też nagle odchodzą na boczny tor i często gadają od rzeczy (właściwie tak jest u wiekszości nauczycieli...)

[ Dodano: 2008-10-11, 14:13 ]

Kanon lektur szkolnych

7) Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz - Dziady cz. III
9) Juliusz Słowacki - Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
10) Zygmunt Krasiński - Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
14) Bolesław Prus - Lalka
15) Eliza Orzeszkowa - Nad Niemnem - fragmenty: przy mogile Jana i Cecylii, przy mogile powstańców
16) Eliza Orzeszkowa - Gloria victis
17) Maria Konopnicka - Mendel Gdański
18) Bolesław Prus - Kamizelka
18) Henryk Sienkiewicz - Potop
22) Stanisław Wyspiański - Wesele
23) Władysław Stanisław Reymont - Chłopi (t. I)
24) Stefan Żeromski - Ludzie bezdomni
25) Stefan Żeromski - Przedwiośnie
26) Witold Gombrowicz - Ferdydurke - rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
27) Zofia Nałkowska - Granica
28) Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu..., Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
29) Gustaw Herling-Grudziński - Inny świat
41) Sławomir Mrożek - Tango
42) Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem
1) Sofokles - Król Edyp
3) William Shakespeare - Makbet
4) Molier - Świętoszek
5) Johann Wolfgang Goethe - Cierpienia młodego Wertera
6) Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara
7) Joseph Conrad - Jądro ciemności
Albert Camus - Dżuma

Odrzucając z programu podst. wybory wierszy zostaje 27 pozycji na 3 lata z czego 7 jest we fragmentach czyli zostaje 20 książek na 3 lata czyli => 6 książek na rok. Z czego niektóre są takie jak "Kamizelka", czy "Mendel Gdański" (chodzi o objętośc). A uczniowie mimo to nie czytają tego! Wolą bryki.

Wniosek: Kanon lektur zmienić się powinien się zmienić.
Tylko patrząc na to co Giertych robi nie wiem czy zmienia się on w dobrą strone...

Co teraz czytasz

Pożegnanie z Marią Tadeusz Borowski

Ulubiony wiersz

Stanisław Barańczak - Płakała w nocy, ale nie jej płacz go zbudził

Płakała w nocy, ale nie jej płacz go zbudził.
Nie był płaczem dla niego, chociaż mógł być o nim.
To był wiatr, dygot szyby, obce sprawom ludzi.

I półprzytomny wstyd, że ona tak się trudzi,
to, co tłumione czyniąc podwójnie tłumionym
przez to, że w nocy płacze. Nie jej płacz go zbudził:

ile więc było wcześniej nocy, gdy nie zwrócił
uwagi - gdy skrzyp drewna, trzepiąca o komin
gałąź, wiatr, dygot szyby związek z prawdą ludzi

negowały staranniej: ich szmer gasł, nim wrzucił
do skrzynki bezsenności rzeczowy anonim:
"Płakała w nocy, chociaż nie jej płacz cię zbudził"?

Na wyciągnięcie ręki - ci dotkliwie drudzy,
niedotykalnie drodzy ze swoim "Śpij, pomiń
snem tę wilgoć poduszki, nocne prawo ludzi".

I nie wyciągnął ręki. Zakłóciłby, zbrudził
toporniejszą tkliwością jej tkliwość: "Zapomnij.
Płakałam w nocy, ale nie mój płacz cię zbudził,
To był wiatr, dygot szyby, obce sprawom ludzi."

Pożegnanie z Marią - Tadeusz Borowski

Jeżeli żyjesz to pamiętaj,
że jestem. Ale do mnie nie idź.
W tej nocy czarnej, opuchniętej
śnieg się do szyb płatami klei.

I gwiżdże wiatr. I nagi kontur
drzew bije w okno. I nade mną
jak dym zagasłych miast i frontów
płynie niezmierna, głucha ciemność.

Jak strasznie cicho! Po cóż było
aż dotąd żyć? Już tylko gorycz.
Nie wracaj do mnie. Moja miłość
jest zżarta ogniem krematorium.

Stamtąd cię miałem. Twoje ciało
w świerzbie, w flegmonie tak się pięło
jak obłok wzwyż. Stamtąd cię miałem,
z niebiosów, z ognia. Przeminęło.

Nie wrócisz do mnie. Razem z tobą
nie wróci wiatr, co mgłą się opił.
Nie wstaną ludzie z wspólnych grobów
i nie ożyje kruchy popiół.

Nie chcę, nie wracaj. Wszystko było
grą naszą, złudą, czczym teatrem.
Krąży nade mną twoja miłość
jak dym człowieka ponad wiatrem.

Co teraz czytacie i dlaczego

Tadeusz Borowski Pożegnanie z Marią a oprócz tego cały zbiór o Oświęcimiu

JEŚLI KTOŚ CHCE TYLKO ZAPYTAĆ, A NIE KUPIĆ PREZENTACJĘ.

Portret Żydów polskich w literaturze. Zaprezentuj wybrane postacie.

I. Literatura podmiotu:

1. Borowski F., Pożegnanie z Marią, [w:] tegoż Opowiadania , Wrocław 2006.
2. Krall H., Zdążyć przed Panem Bogiem, Kraków 2001.
3. Konopnicka M., Mendel Gdański, Warszawa 2001.
4. Mickiewicz A., Pan Tadeusz, Warszawa 1988.
5. Prus B., Lalka, Warszawa 1995.
6. Szczypiorski A., Początek, Poznań 1993.

II. Literatura przedmiotu:

1. Nosowska D., Słownik motywów literackich, Bielsko-Biała 2006.
2. Basiura E., Żydzi polscy w legendzie i opowieści, Kraków 1997.

III. Ramowy plan wypowiedzi

1. Określenie problemu:
a.Definicja problematyki żydowskiej
b.Żydzi i inne narody- stereotypy i ich burzenie

2. Kolejność prezentowanych argumentów:
-Portrety Żydów i narodu żydowskiego w literaturze
a. sylwetka karczmarz Jankiela, prawdziwego patrioty - Pan Tadeusz
b. antysemityzm, działalność bojówek antyżydowskich; osobisty dramat Mendla- Mendel Gdański
c.odmienne ukazanie Żydów w Lalce:
- bogaci, prowadzący międzynarodowe interesy w XIX wiecznej Warszawie
- żyjący w niepewności, obawiający się odrzucenia
d. portret starej Żydówki, która dobrowolnie wróciła do getta, by z rąk oprawców umrzeć po ludzku
e. stosunek Polaków do Żydów przedstawiony w Początku
f. wspomnienia Marka Edelmana- ostatniego żyjącego przywódcy powstania w getcie warszawskim

3. Wnioski:
a. rozbicie problematyki żydowskiej na dwa nurty „holocaustu” i kultur odchodzących
b. relacje polsko żydowskie(na podstawie omówionych utworów literackich )

IV. Materiały pomocnicze
kartka z cytatami

moj konspekt.co prawda pisany na szybko..moglby ktos sprawdzic czy poprawny jest?;)

Waffen SS

Cytat:Co do mojego sposobu patrzenia na Rosjan i Niemców, to uważam, że Stalinowskie ZSRR i Hitlerowskie Niemcy to prawie jedno i to samo, jeśli chodzi o zbrodnie i dalekosiężne cele tych totalitarnych państw. Dążyły one do tego, by podporządkować sobie na drodze podbojów jak największa część świata. To że Niemcy mordowali w bardziej zorganizowany sposób i na większa skalę niczego tu nie zmienia.


Czy nie wydaje Ci się, że czymś innym jest podbój (metody podboju też bywają różne i różnie można je oceniać, ale to nie miejsce i nie czas), a czym innym planowanie wyniszczenia całych narodów i konsekwentne wykonywanie tego planu? I to jeszcze pod hasłami oczyszczania świata z elementów plugawych, z „podludzi”. Stalinowskie ZSRR ma wiele zbrodni na swoim koncie, ale tego nie można im zarzucić. I właśnie to - moim zdaniem - zmienia sporo.

Cytat:Wszystkie te imperia były budowane na kościach niewinnie pomordowanych.


I żeby dopełnić obrazu rodem z „Pożegnania z MariąTadeusza Borowskiego - o niewolnikach nikt nie pamięta. Czasem tylko trafi się jakiś Spartakus.
To jest bezsprzeczne i nigdzie nie napisałam czegoś, co znaczyłoby coś przeciwnego.

Cytat:Teraz to ty zdecydowanie przesadziłaś. Mieli pozostać także ich sojusznicy .


Po tym, jak Niemcy traktowali Włochów, a nawet niektórych Niemców mam poważne wątpliwości, czy kolejnym etapem wojny nie byłoby rozliczenie się z sojusznikami. Łotysze i Ukraińcy, którym obiecywano wolną ojczyznę, by w ten sposób pozyskać ich przychylność, też szybko stanęliby zwycięskim Niemcom w gardle i okazali się elementem niebezpiecznym, a wiec niepotrzebnym. Poważny kłopot mieliby Niemcy z Japonią...
To już jednak gdybanie, a nie o przypuszczenia i dywagacje tu chodzi.

Cytat:No i wiele innych nacji, nawet Polacy i Rosjanie, ale jako niewolnicy (czyli więźniowie obozów pracy).


W obozach nie było dzieci. Jeńców karmiono źle. O chorych dbano pozornie, wręcz eksperymentowano na jeńcach. Nie było żadnych ograniczeń co do liczby zabitych w ciągu jednego dnia czy tygodnia. Myślisz, że na długo by im wystarczyło tych niewolników?

Jednak w mojej wypowiedzi (zwłaszcza w tym fragmencie, który przytoczyłeś) nie chodziło o to, kto jest większym zbrodniarzem, kto był bardziej okrutny czy przelał więcej krwi, a o to, że nie względy moralne mają wpływ na to, kto i jak jest oceniany właśnie w kwestiach moralnych. Wpływ ma polityka, względy ekonomiczne. Co gorsza, tak było za czasów potęgi ZSRR, tak jest i teraz, kiedy o potędze i znaczeniu Rosji na arenie międzynarodowej mówi się z przymrużeniem oka. I właśnie to woła o pomstę do nieba.

Książki które lubię, książki które polecam...

Z serii wujek Jelcyn poleca:
-Opowiadania Tadeusza Borowskiego - "Pożegnanie z Marią"; "Proszę państwa do gazu"; "U nas w Auschwitzu". Bardzo klimatyczne, szokujące, emanujące naturalizmem, genialne opowiadania o realiach obozów koncentracyjnych.
- Zbiór opowiadań Rafała A. Ziemkiewicza pt. "Czerwone dywany, odmierzony krok". Wizja Europy za jakieś 20 lat. Przyjemnie napisane, w pewnych momentach zawierają ciekawe przemyślenia odnośnie społeczeństwa i mediów.
-Opowiadanie "godzina przed świtem" powyższego autora. Światnie napisane, trzymające w napieciu opowiadanie o dziwnych i tajemniczych wydarzeniach w jednej z polskich baz wojskowych w latach 80.
- Jacek Piekara i Damian Kucharski "Necrosis: Przebudzenie" - Mroczne opowiadania, w których zło zawsze zwycięża, a względnie dobre postaci dokonują wątpliwych moralnie wyborów. Całość okraszona dozą brutalności znanej z opowiadań o Mordimerze Madedrinie.
-Opowiadanie Andrzeja Ziemiańskiego pt. "Bomba Heisenberga" - genialny pomysł na opowiadanie w realiach alternatywnej Europy. Czysty geniusz, momentami szokujące wręcz powiązania z różnymi osobami i faktami z naszej historii.
-Kilka opowiadań Jacka Komudy Pt. "Czarna cytadela", "Trzech do podziału", "Tak daleko do nieba" i "Wampiry z Odrzykońskiej". Pierwsze i trzecie to czysta fantastyka, którą miło się czyta, zaś drugie i czwarte przedstawiają realia typowo polskie. "Trzech do podziału" to ukazanie alternatywnego tła I rozbioru Polski. "Wampiry z Odrzykońskiej" przedstawiają realia PRLu, opowiadanie pełne brudu, smutku i wszechogarniającej szarości.

Dobra, na razie tyle.

Lektury:)

"Pożegnanie z Marią" - opowiadania wybrane Tadeusza Borowskiego, książka niezwykła, historie wzruszające, przerażające, szokujące, w końcu tematyka wojenna, a konkretnie zycie w obozach koncetracyjnych.

Matura 2009

Cytat: Ma ktoś może spis lektur obowiązkowych na poziom podstawowy ?

Cytat:
Poziom podstawowy - literatura polska

1) Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
2) Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór)
3) Jan Andrzej Morsztyn - wybór wierszy
4) Daniel Naborowski - wybór wierszy
5) Wacław Potocki - wybór wierszy
6) Ignacy Krasicki - satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny
7) Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz - Dziady cz. III
9) Juliusz Słowacki - Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
10) Zygmunt Krasiński - Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
11) Adam Mickiewicz - wybór wierszy
12) Juliusz Słowacki - wybór wierszy
13) Cyprian Kamil Norwid - wybór wierszy
14) Bolesław Prus - Lalka
15) Eliza Orzeszkowa - Nad Niemnem - fragmenty: przy mogile Jana i Cecylii, przy mogile powstańców
16) Eliza Orzeszkowa - Gloria victis
17) Maria Konopnicka - Mendel Gdański
1 Bolesław Prus - Kamizelka
1 Henryk Sienkiewicz - Potop
19) Kazimierz Przerwa-Tetmajer - wybór wierszy
20) Jan Kasprowicz - wybór wierszy
21) Leopold Staff - wybór wierszy z różnych epok
22) Stanisław Wyspiański - Wesele
23) Władysław Stanisław Reymont - Chłopi (t. I)
24) Stefan Żeromski - Ludzie bezdomni
25) Stefan Żeromski - Przedwiośnie
26) Witold Gombrowicz - Ferdydurke - rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
27) Zofia Nałkowska - Granica
2 Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu..., Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
29) Gustaw Herling-Grudziński - Inny świat
30) Bolesław Leśmian - wybór wierszy
31) Julian Tuwim - wybór wierszy
32) Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - wybór wierszy
33) Czesław Miłosz - wybór wierszy
34) Krzysztof Kamil Baczyński - wybór wierszy
35) Tadeusz Różewicz - wybór wierszy
36) Zbigniew Herbert - wybór wierszy
37) Miron Białoszewski - wybór wierszy
3 Wisława Szymborska - wybór wierszy
39) Stanisław Barańczak - wybór wierszy
40) Jan Twardowski - wybór wierszy
41) Sławomir Mrożek - Tango
42) Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem

Uwaga: wymagana jest także znajomość kontekstów biblijnych, antycznych i innych.

Literatura powszechna

1) Sofokles - Król Edyp
2) Horacy - wybór pieśni
3) William Shakespeare - Makbet
4) Molier - Świętoszek
5) Johann Wolfgang Goethe - Cierpienia młodego Wertera
6) Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara
7) Joseph Conrad - Jądro ciemności
Albert Camus - Dżuma


co teraz czytasz?

Obecnie: Proszę państwa do gazu ze zbioru Pożegnanie z Marią, Tadeusza Borowskiego. Hmmm

psychologia,resocjalizacja...

Powiem wam coś w tajemnicy Dawno, dawno temu (w 6 klasie podstawówki) zaciąłem się na 8 stronie "Opowieści Wigilijnej" W końcu doszedłem do końca (56 strony ;P) ale do dziś mam niemiłe wspomnienia. Nie trafiła do mnie po prostu

A dziś (tzn. w czasie poprzedniego szkolnego roku co? Potop w tydzień, Faust, Cierpienia młodego Wertera i inne takie Ale najlepszą była Zbrodnia i Kara wohohoho, mistrz Dostojewski wiedział co pisze

A to mnie czeka w tym roku:
Juliusz Słowacki: Kordian
Zygmunt Krasiński : Nie-Boska komedia,
Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz
Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy,
Bolesław Prus: Lalka
Maria Konopnicka: Mendel Gdański
Eliza Orzeszkowa: Nad Niemnem
Eliza Orzeszkowa: Gloria victis
Bolesław Prus: Kamizelka
Kazimierz Przerwa-Tetmajer – wybór wierszy,
Jan Kasprowicz – wybór wierszy,
Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok,
Stefan Żeromski: Ludzie bezdomni
Władysław Stanisław Reymont: Chłopi
Stanisław Wyspiański: Wesel,
Stefan Żeromski: Przedwiośnie
Zofia Nałkowska: Granica
Witold Gombrowicz: Ferdydurke
Tadeusz Borowski: Pożegnanie z Marią, (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu…, Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem),
Gustaw Herling-Grudziński: Inny świat,
Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Czesław Miłosz, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Zbigniew Herbert, Miron Białoszewski, Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak, Jan Twardowski – wybór wierszy,
Fiodor Dostojewski: Zbrodnia i kara,
Joseph Conrad: Jądro ciemności,
Albert Camus: Dżuma.
Juliusz Słowacki, Kordian,
Maria Kuncewiczowa: Cudzoziemka,
Stanisław Ignacy Witkiewicz: Szewcy,
Witold Gombrowicz: Trans-Atlantyk,
Dante: Boska komedia
Franz Kafka: Proces

haha jakże wesoło - bo ta lista to co trzeba KONIECZNIE przeczytać A jako że zdaję rozszerzony więc będzie tego więcej

Książka, która zryła mój beret

a ja sie wylamie
bo ja podam kilka lektur ktore sa poprostu wypasione

Gustaw Herling-Grudziński "Inny Świat"
i Tadeusz Borowski "Pożegnanie z Maria" (a wlasciwie wszystkie jego opowiadania )

polecam i zapraszam do dyskusji na temat tych ksiazek

Historia pismiennictwa egzam

Eh, no poświęcę się, co mi szkodzi. Znajcie moją dobrą wolę :>
Lecimy:

NA BERESIA
1. Krzysztof K. Baczynski, Wybor wierszy (BN)
2. Tadeusz Borowski, Pozegnanie z Maria, Kamienny swiat (BN)
3. Michal Choromanski, Zazdrosc i medycyna
4. Jozef Czechowicz, Wybor poezji (BN)
5. Maria Dabrowska, Noce i dnie (1 tom)
6. Jaroslaw Iwaszkiewicz, Brzezina, Panny z Wilka
7. Juliusz Kaden Bandrowski, General Barcz (BN)
8. Maria Kuncewiczowa, Cudzoziemka
9. Lesmian, Poezje (BN)
10. Milosz, Ocalenie
11. Schulz, Sanatorium pod Klepsydra, Sklepy cynamonowe
12. Staff, Poezje (BN)
13. Tuwim, Poezje (BN)
14. Stanislaw Ignacy Witkiewicz (aka Witkacy :>) Pozegnanie jesieni
15. Wiktacy, Szewcy
16. Jerzy Wittin, Sol ziemi (BN)

Plus "opracowania obowiazkowe" - straszne cegły:
J. Kwiatkowski, Literatura dwudziestolecia, Warszawa 1990 PWN [lub] J. Kwiatkowski, Dwudziestolecie międzywojenne, Warszawa 200 PWN z serii Wielka Historia Literatury Polskiej
J. Święch, Literatura polska w latach II wojny światowej, W-wa 1997

BN to oczywiście wydanie Biblioteki Narodowej, przy innych nie było podanego wydawnictwa, więc pewnie wydanie dowolne.

NA KARINĘ

Wszystkie teksty, które przerobiliśmy na zajęciach (czyli materiał do koła) plus:
1. Filipiak M., Homo communicans. Wprowadzenie do teorii masowego komunikowania się. Wyd. UMCS, Lublin 2003 (tu: Środki masowego komunikowania. Pojecie i typologia s. 20-26; Oddziaływanie środków masowego komunikowania - teorie i kierunki badań s.64-84; Spoleczne funkcje srodkow masowego komunikowania s. 100-108)
2. Mrozowski M., Media masowe, ASPRA-JR, W-wa 2001 (tu: Komunikowanie masow: cechy wyrozniajace s.45-85)
3. B. Dobek Ostrowska, Nauka o komunikowaniu. Podstawowe orientacje teoretyczne, Wroclaw 2001 (ostatni rozdział: Determinizm technologiczny)
4. Fromm E., Wspolczesne spoleczenstwo technologiczne w: Nowe media w komunikacji spolecznej w w XX wieku, red. M. Hopfinger, Oficyna Naukowa "N", W-wa 2002
5. Jenks Ch, Kultura, przel. W.J. Burszta, Wyd. Zysk i S-ka, Poznan 1999 (rozdzial poswiecony studiom kulturowym)
6. L. Taylor, A. Willis, Medioznawstwo, Krakow 2006, cz III - Odbiorcy

Uff, to tyle. Mam nadzieje, ze teksty na kolo, czyli przerobione na zajeciach wszyscy znaja i wiedza, jakie byly. Jak nie, to gdzies kiedys ktos pytal i pojawily sie niektore z nich..

Proponuje tez adminom czy innym moderatorom przyklejenie tego watku albo tylko mojego postu, zeby bylo na gorze i zeby juz wiecej nikt nie musial pytac

Pozdrowienia :>

Kanon, czyli co znać absolutnie trzeba;)

Pod wieloma z wyżej wymienionych, jak np pod Szekspirami, Pachnidłami, Marquezem (Sto lat samotności, chociaż inne też mogłby się w takim kanonie znaleźć), Lolitą, Imieniem Róży, Mistrzem i Małgorzatą - dorzuciłabym jeszcze od siebie:
Carolla- Alicja w krainie czarów
CS Lewis'a Opowieści z Narnii
Braci Grimm i Andersena- Baśnie
Witkacego- Nienasycenie, Szewcy i (mój faworyt) 622 upadki Bunga
Słowackiego- Balladyna, Lilla Weneda + wiersze różne ze szczególnym uwzględnieniem "Testament mój", który (bijcie i krzyczcie) porusza mnie i koniec ;>
Goethe- Faust (bohaterem negatywnym natomiast uczyniłabym Cierpienia młodego Wertera ;))
Mickiewicza- Ballady, Dziady i (właśnie, że tak!) Pan Tadeusz
Leśmiana- Ballady + jeden z najpiękniejszych wierszy o miłości, z tych, które znam, czyli W malinowym chruśniaku
Kuncewiczowej- Cudzoziemka - książka, która zabija
Plath- Szklany klosz + wiersze
Przybyszewskiego- Śnieg (piękny klimat)
Wyspiańskiego- Wesele
Gombrowisz- Ferdydurke, Trans-Atlantyk
Kundera- Walc pożegnalny, Nieznośna lekkość bytu
Zadie Smith- Białe zęby
Borowskiego- opowiadania, ze szególnym uzwględnieniem Pożegnania z Marią i Na rampie +wiersze
Hanny Krall- Tam już nie ma żadnej rzeki
Nałkowskiej- Medaliony
Różewicza- wiersze i Kartoteka
i jeszcze wiersze
Miciński, Tetmajer, Baudelaire, Rimbaud, Kawafis, Poświatowska, Safona Przyboś, Tuwim (ale zdecydowanie nie wszystko, raczej późniejsze rzeczy)

No i oczywście wybór z Pratchetta ;)

To zapewnie nie jest wszystko, ale to co mi przyszło do głowy 'na gorąco' ;)

A i jeszcze Madame Libery!

Axe, zadaniem tych list jest właśnie ich subiektywność, szkołę skończyłeś, więc i tak żadne ustalone odgórnie 'kanony' Cię nie obowiązują i możesz sobie podążać właśnie za tym swoim subiektywnym, więc nie nerwuj się tak ;)
Ja przez pojęcie 'Kanon wg mnie' rozumiem to, co na mnie zrobiło największe wrażenie i czego znajomość ucieszyłaby mnie u potencjalnych rozmówców ;P

edit:
Jeszcz oczywiście Panna Nikt Tomka Tryzny i Szkarłatny płatek i biały Fabera ;)
(ale chyba lepiej będzie nie przybiegać tutaj co chwilę z tym, co właśnie się przypomniało ;))

MATURA 2008 PODEJRZENIA CO DO LEKTUR

o, takie:

na poziomie podstawowym
1. literatura polska
− Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
− Jan Kochanowski – fraszki (od 2009 r.), pieśni i treny (wybór)
− Jan Andrzej Morsztyn – wybór wierszy
− Daniel Naborowski – wybór wierszy
− Wacław Potocki – wybór wierszy
− Ignacy Krasicki – bajki (od 2009 r.), satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny
− Adam Mickiewicz – Romantyczność (od 2009 r.)
− Adam Mickiewicz Pan Tadeusz
− Adam Mickiewicz Dziady cz. III
− Juliusz Słowacki Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
− Zygmunt Krasiński Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji),
część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
− Adam Mickiewicz – wybór wierszy
− Juliusz Słowacki – wybór wierszy
− Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy
− Bolesław Prus Lalka
− Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem – fragmenty z tomu III: rozmowa Andrzejowej
Korczyńskiej z synem, rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem
− Eliza Orzeszkowa Gloria victis
Maria Konopnicka Mendel Gdański
− Bolesław Prus Kamizelka
− Henryk Sienkiewicz Potop, Quo vadis? (od 2009 r.)
− Kazimierz Przerwa-Tetmajer – wybór wierszy
− Jan Kasprowicz – wybór wierszy
− Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok
− Stanisław Wyspiański Wesele
− Władysław Stanisław Reymont Chłopi (t. I)
− Stefan Żeromski Ludzie bezdomni
− Stefan Żeromski Przedwiośnie
− Witold Gombrowicz Ferdydurke – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
− Zofia Nałkowska Granica
Tadeusz Borowski Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu ...,
Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
− Gustaw Herling-Grudziński Inny świat
− Bolesław Leśmian – wybór wierszy
− Julian Tuwim – wybór wierszy
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – wybór wierszy
− Czesław Miłosz – wybór wierszy
− Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy
Tadeusz Różewicz – wybór wierszy
− Zbigniew Herbert – wybór wierszy
− Miron Białoszewski – wybór wierszy
− Wisława Szymborska – wybór wierszy
− Stanisław Barańczak – wybór wierszy
− Jan Twardowski – wybór wierszy
− Sławomir Mrożek Tango
− Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem
Uwaga: wymagana jest także znajomość kontekstów biblijnych, antycznych i innych.
2. literatura powszechna
− Sofokles Król Edyp
− Horacy – wybór pieśni
− William Szekspir Makbet
− Molier Świętoszek
− Jan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera
− Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara
− Joseph Conrad Jądro ciemności
− Albert Camus Dżuma

na poziomie rozszerzonym
jak na poziomie podstawowym, a ponadto:
1. literatura polska
− Jan Kochanowski Treny
− Juliusz Słowacki Kordian
− Witold Gombrowicz Trans-Atlantyk
Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka
− Stanisław Ignacy Witkiewicz Szewcy
− Jan Paweł II Pamięć i tożsamość (od 2009 r.)
2. literatura powszechna
− Dante Boska Komedia – fragmenty Piekła
− Jan Wolfgang Goethe Faust – część I: fragmenty sceny w pracowni (rozmyślania
Fausta o sobie i swoim życiu, rozmowa z Mefistofelesem)
− Franz Kafka Proces
− Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata
Uwaga: tematy na poziomie rozszerzonym będą zobowiązywać do analizy i interpretacji
utworów spoza wyżej wymienionych, ale utrzymanych w znanej uczniom poetyce
lub konwencji.

wybacz, nie mogłam się powstrzymać

Lista lektur na maturę od maja 2009

Na podstawowej będzie coś z tego:

1. literatura polska
− Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
− Jan Kochanowski – fraszki , pieśni i treny (wybór)
− Jan Andrzej Morsztyn – wybór wierszy
− Daniel Naborowski – wybór wierszy
− Wacław Potocki – wybór wierszy
− Ignacy Krasicki – bajki, satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny
− Adam Mickiewicz – Romantyczność
− Adam Mickiewicz Pan Tadeusz
− Adam Mickiewicz Dziady cz. III
− Juliusz Słowacki Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
− Zygmunt Krasiński Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji),
część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
− Adam Mickiewicz – wybór wierszy
− Juliusz Słowacki – wybór wierszy
− Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy
− Bolesław Prus Lalka
− Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem – fragmenty z tomu III: rozmowa Andrzejowej
Korczyńskiej z synem, rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem
− Eliza Orzeszkowa Gloria victis
Maria Konopnicka Mendel Gdański
− Bolesław Prus Kamizelka
− Henryk Sienkiewicz Potop, Quo vadis
− Kazimierz Przerwa-Tetmajer – wybór wierszy
− Jan Kasprowicz – wybór wierszy
− Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok
− Stanisław Wyspiański Wesele
− Władysław Stanisław Reymont Chłopi (t. I)
− Stefan Żeromski Ludzie bezdomni
− Stefan Żeromski Przedwiośnie
− Witold Gombrowicz Ferdydurke – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
− Zofia Nałkowska Granica
Tadeusz Borowski Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu ...,
Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
− Gustaw Herling-Grudziński Inny świat
− Bolesław Leśmian – wybór wierszy
− Julian Tuwim – wybór wierszy
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – wybór wierszy
− Czesław Miłosz – wybór wierszy
− Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy
Tadeusz Różewicz – wybór wierszy
− Zbigniew Herbert – wybór wierszy
− Miron Białoszewski – wybór wierszy
− Wisława Szymborska – wybór wierszy
− Stanisław Barańczak – wybór wierszy
− Jan Twardowski – wybór wierszy
− Sławomir Mrożek Tango
− Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem
Uwaga: wymagana jest także znajomość kontekstów biblijnych, antycznych i innych.
2. literatura powszechna
− Sofokles Król Edyp
− Horacy – wybór pieśni
− William Szekspir Makbet
− Molier Świętoszek
− Jan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera
− Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara
− Joseph Conrad Jądro ciemności
− Albert Camus Dżuma

[ Dodano: 3 Listopad 2008, 15:48 ]
I tego możemy być pewni

Tadeusz Borowski

Tadeusz Borowski:
ur. 12 listopada 1922 w Żytomierzu
zm. 3 lipca 1951 w Warszawie
- polski poeta, prozaik, publicysta.

Utwory:

Ja wiem

Ja wiem, ze w wiecznym kole przemian
zapadnie wszystko jakby w morze,
że minie czas i minie ziemia,
i to, com kochał i com tworzył.

Próżno bym, pełen wielkich tęsknot,
jak ślad na piasku wieczność tropił,
bo ludzki trud i ludzkie piękno
jest jak na wiatr rzucony popiół.

Więc dobrze okruch szczęścia dostać,
umiejąc fałsz od prawdy dzielić.
I życie szczere mieć i proste
jak uścisk dłoni przyjaciela.

------------------

Korespondencja

Kartki i listy
układam, piszę,
patrzę uważnie
w białe klawisze,

patrzę w klawisze,
ostrożnie biję:
"Najmilsza, odpisz,
jeżeli żyjesz,

a jeśli zmarłaś,
to trochę trudniej,
lecz będę szukał
długo i żmudnie,

jakoś cię znajdę,
przyjdę z pomocą,
nie martw się, miła,
trzymaj się mocno."

"Słuchaj kolego,
że piszę, daruj,
nic nie wiedziałem,
że już umarłeś.

Szukam cię próżno
W całej Europie.
Zginąłeś w Bredzie?
No, popatrz, popatrz..."

"Dali mi adres,
pisać pośpieszam.
Przeżyłem. Jestem
w Monachium, w Rzeszy.

Niesprawiedliwie
na mnie wypadło,
żem nie był z wami
na barykadach,

chłopcy-poeci,
wciąż myślę o was,
jakże mi brak jest
waszego słowa,

słowa co grozą
duszę oplata,
jak straszne oczy
nie z tego świata,

słowa, co było
mrokiem i blaskiem."
Adres: grób wspólny
w Ogrodzie Saskim.

"Rzucam na ślepo
ten list jak w studnię.
Jakże tam w kraju?
Czy są już studia?

Pewnie już jesteś,
tak sobie myślę,
co najmniej dr phil.
albo magister.

Pewnie masz mnóstwo
społecznej pracy?
Jakże tam teatr?
Jakże Witkacy?

Jakże tam proza?
Ech, przyjacielu,
mógłbyś mi przysłać
jakąś nowelę.

Rzucony ślepo
jak pocisk w przestrzeń
czekam na listy,
tęsknię do wierszy,

które przyniosą
minioną młodość.
Napisz mi, Staszku,
i miej się dobrze.

Wiem, że dostanę
kartkę od ciebie
gdy tylko ciebie
z gruzów odgrzebią."

Kartki i listy
układam, piszę
patrzę uważnie
w białe klawisze,

siedzę nad nimi
z schyloną głową.
Jeszcze coś trzeba.....
Choć jedno słowo....

Siedze nad nimi
głuchym wieczorem....
Trzeba mi odejść....
Pora już, pora.....

[ Dodano: 2007-09-23, 13:26 ]
Pożegnanie z Marią

Jeżeli żyjesz to pamiętaj,
że jestem. Ale do mnie nie idź.
W tej nocy czarnej, opuchniętej
śnieg się do szyb płatami klei.

I gwiżdże wiatr. I nagi kontur
drzew bije w okno. I nade mną
jak dym zagasłych miast i frontów
płynie niezmierna, głucha ciemność.

Jak strasznie cicho! Po cóż było
aż dotąd żyć? Już tylko gorycz.
Nie wracaj do mnie. Moja miłość
jest zżarta ogniem krematorium.

Stamtąd cię miałem. Twoje ciało
w świerzbie, w flegmonie tak się pięło
jak obłok wzwyż. Stamtąd cię miałem,
z niebiosów, z ognia. Przeminęło.

Nie wrócisz do mnie. Razem z tobą
nie wróci wiatr, co mgłą się opił.
Nie wstaną ludzie z wspólnych grobów
i nie ożyje kruchy popiół.

Nie chcę, nie wracaj. Wszystko było
grą naszą, złudą, czczym teatrem.
Krąży nade mną twoja miłość
jak dym człowieka ponad wiatrem.

Absurdalne wieści z kraju i ze świata

Cytat:http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4190213.html


Cytat:Z listy lektur zostali wymazani: Witold Gombrowicz (dotąd licealiści czytali "Ferdydurke" i "Trans-Atlantyk") i Witkacy ("Szewcy" ). Zniknął też Johann Wolfgang Goethe - uczniowie nie poznają więc ani "Cierpień młodego Wertera" ani "Fausta". Nie ma "Procesu" Franza Kafki i ani jednej powieści Josepha Conrada. Skreślony został również "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego, wypadł Fiodor Dostojewski.Szczerze mówiąc, jestem tym przerażony. Przecież to są najciekawsze lektury szkolne, co będą czytać zamiast nich? O ile można jeszcze jakoś fobiami Giertycha wytłumaczyć zdjęcie Witkacego i Gombrowicza, to co tam robi Grudziński? W ogóle nie rozumiem tej decyzji. Mam nadzieję, że polonistom uda się jakoś to oprotestować, albo Giertych wycofa się z tego, jak z wielu innych genialnych pomysłów.

--------
Aż zajrzałem do tego projektu rozporządzenia
Cytat:a) w dziale „Kształcenie w zakresie podstawowym” w części dotyczącej
przedmiotu „Język polski” pozycja „Lektura” otrzymuje brzmienie:
„Lektura
1. Literatura polska:
Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej; Jan
Kochanowski – Pieśni, treny (wybór); poezja baroku (wybór);
Ignacy Krasicki – Pieśń: „Hymn do miłości Ojczyzny”, satyry i liryki
(wybór); Stanisław Staszic – Przestrogi dla Polski (fragmenty);
Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz, Dziady cz. III; Juliusz Słowacki –
Kordian lub Zygmunt Krasiński – Nie-Boska komedia (wybrane
sceny z dramatów); wybór poezji romantycznej (w tym utwory
Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila
Norwida); Bolesław Prus - Lalka; Eliza Orzeszkowa - Nad Niemnem
(fragmenty); Henryk Sienkiewicz - Quo Vadis, Potop; wybór poezji
młodopolskiej; Stanisław Wyspiański – Wesele; Władysław
Stanisław Reymont - Chłopi, tom I: Jesień; Stefan Żeromski –
Ludzie bezdomni, Przedwiośnie; Maria Dąbrowska - Noce i dnie
(fragmenty); Zofia Nałkowska – Granica; Sławomir Mrożek - Tango;
Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią; Jan Dobraczyński – Listy
Nikodema; wybór poezji XX wieku (w tym utwory Bolesława
Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej-
Jasnorzewskiej, Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila
Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Mirona
Białoszewskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka,
ks. Jana Twardowskiego); Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość;
Wiesław Myśliwski – Kamień na kamieniu; Ryszard Kapuściński –
Cesarz; inne utwory zaproponowane przez uczniów i nauczyciela,
teksty kultury (adaptacje filmowe powieści i inne filmy, spektakle
teatralne, utwory muzyczne, obrazy, słuchowiska, programy
telewizyjne, teksty prasowe).
2. Literatura powszechna:
Sofokles - Król Edyp; Horacy - wybór pieśni; Wiliam Szekspir -
Makbet; Molier - Świętoszek; George Orwell - Folwark zwierzęcy;
wybrana powieść europejska XX wieku.”,

b) w dziale „Kształcenie w zakresie rozszerzonym” w części dotyczącej
przedmiotu „Język polski” pozycja „Lektura” otrzymuje brzmienie:
„Lektura
1. Literatura polska:
Jan Kochanowski - Treny; wybrany dramat romantyczny Juliusza
Słowackiego lub Zygmunta Krasińskiego; Maria Kuncewiczowa –
Cudzoziemka; Jan Dobraczyński – Cień Ojca.
2. Literatura powszechna:
Dante Alighieri - Boska Komedia (fragmenty „Piekła”); Michaił Bułhakow
- Mistrz i Małgorzata; Święty Augustyn - Wyznania (fragmenty);
Platon – Obrona Sokratesa.”.A to juź z uzasadnienia:
Cytat:Osobne miejsce zajmują dzieła o wielkim ładunku patriotyzmu, nacechowane
głębokim humanizmem i wartościami chrześcijańskimi (Jan Paweł II, Jan
Dobraczyński, ks. Jan Twardowski).

W kształceniu w zakresie rozszerzonym zaproponowano wzbogacenie listy
lektur obowiązkowych o „Wyznania” Świętego Augustyna oraz Arystotelesa
„Obronę Sokratesa” mając na uwadze ich znaczenie dla rozwoju myśli i
tradycji europejskiej chrześcijańskiej.Tylko czekałem kiedy dzieła Jana Pawła II staną się lekturami. A w tym wszystkim Giertycha ratuje tylko Platon

spis lektur do matury

Cytat:Spis lektur
Na poziomie podstawowym
1. literatura polska

Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór)
Jan Andrzej Morsztyn - wybór wierszy
Daniel Naborowski - wybór wierszy
Wacław Potocki - wybór wierszy
Ignacy Krasicki - satyry (wybór). Hymn do miłości ojczyzny
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz Dziady cz. III
Juliusz Słowacki Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
Zygmunt Krasiński Nie-Boska komedia: część I, częsć III (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
Adam Mickiewicz - wybór wierszy
Juliusz Słowacki - wybór wierszy
Cyprian Kamil Norwid - wybór wierszy
Bolesław Prus Lalka
Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem - fragmenty: przy mogile Jana i Cecylii, przy mogile powstańców
Eliza Orzeszkowa Gloria yictis
Maria Konopnicka Mendel Gdański
Bolesław Prus Kamizelka
Henryk Sienkiewicz Potop
Kazimierz Przerwa-Tetmajer - wybór wierszy
Jan Kasprowicz - wybór wierszy
Leopold Staff - wybór wierszy z różnych epok
Stanisław Wyspiański Wesele
Władysław Stanisław Reymont Chłopi (t. I)
Stefan Żeromski Ludzie bezdomni
Stefan Żeromski Przedwiośnie
Witold Gombrowicz Ferdydurke - rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
Zofia Nałkowska Granica
Tadeusz Borowski Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu ..., Proszę państwa do gazu. Bitwa pod Grunwaldem)
Gustaw Herling-Grudziński Inny świat
Bolesław Leśmian - wybór wierszy
Julian Tuwim - wybór wierszy
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - wybór wierszy
Czesław Miłosz - wybór wierszy
Krzysztof Kamil Baczyński - wybór wierszy
Tadeusz Różewicz - wybór wierszy
Zbigniew Herbert - wybór wierszy
Miron Białoszewski - wybór wierszy
Wisława Szymborska - wybór wierszy
Stanisław Barańczak - wybór wierszy
Jan Twardowski - wybór wierszy
Sławomir Mrozek Tango
Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem
Uwaga: wymagana jest także znajomość kontekstów biblijnych, antycznych i innych.

2. literatura powszechna

Sofokles Król Edyp
Horacy - wybór pieśni
William Szekspir Makbet
Molier Świętoszek
Jan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera
Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara
Joseph Conrad Jądro ciemności
Albert Camus Dżuma

Na poziomie rozszerzonym
jak na poziomie podstawowym, a ponadto:

1. literatura polska

Jan Kochanowski Treny
Juliusz Słowacki Kordian
Witold Gombrowicz Trans-Atlantyk
Maria Kuncewiczowa Cudzoziemka
Stanisław Ignacy Witkiewicz Szewcy
2. literatura powszechna

Dante Boska Komedia - fragmenty Piekła
Jan Wolfgang Goethe Faust - część I: fragmenty sceny w pracowni (rozmyślania Fausta o sobie i swoim życiu, rozmowa z Mefistofelesem)
Franz Kafka Proces
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata

Streszczenia Czytane Przez Lektora

[b]Streszczenia Czytane Przez Lektora.

Zbiór kilkudziesięciu streszczeń różnych lektur. Wszystkie streszczenia czytane przez profesjonalnego lektora! Świetne rozwiązanie, dla wszystkich tych przygotowujących się do matury, a także tych, którym na co dzień czytanie lektur po prostu nie wychodzi, z różnych względów.[/b]

[b][i][color=#FF6666]Zawartość:[/color][/i][/b]
1. Adam Mickiewicz - Adam Mickiewicz - Dziady, część III
2. Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz, księga II "Zamek"
3. Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz, księga XI "Rok 1912"
4. Adam Mickiewicz - Romantyczność
5. Adam Mickiewicz - Stepy akermańskie
6. Biblia - Ksiega Hioba
7. Biblia - Ksiega Koheleta
8. Biblia - Ksiega Rodzaju
9. Biblia - Nowy Testament
10. Biblia - Piesn nad piesniami
11. Biblia - Przypowiesc o siewcy
12. Biblia - Przypowiesc o synu marnotrawnym
13. Biblia - Psalmy
14. Biblia - Stary Testament
15. Biblia - wstep
16. Bogurodzica
17. Bolesław Leśmian - W malinowym chruśniaku
18. Cypian Kamil Norwid - Fortepian Szopena
19. Czesław Miłosz - Campo di Fiori
20. Daniel Naborowski - Do Anny
21. Daniel Naborowski - Marnosc
22. Gustaw Herling-Grudziski - Inny świat
23. Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem
24. Homer - Iliada
25. Homer - Odyseja
26. Ignacy Krasicki - Do krola
27. Ignacy Krasicki - Kruk i lis
28. Ignacy Krasicki - Pijanstwo
29. Ignacy Krasicki - Ptaszki w klatce
30. Ignacy Krasicki - Swiat zepsuty
31. Ignacy Krasicki - Wstep do bajek
32. Jan Andrzej Morsztyn - Cuda Milosci
33. Jan Andrzej Morsztyn - Do trupa
34. Jan Kasprowicz - Z chałupy - sonet I
35. Jan Kochanowski - Czego chcesz od nas Panie
36. Jan Kochanowski - Piesn o spustoszeniu Podola
37. Jan Kochanowski - Piesn Swietojanska o Sobotce
38. Jan Kochanowski - Tren I
39. Jan Kochanowski - Tren II
40. Jan Kochanowski - Tren III
41. Jan Kochanowski - Treny Wstep
42. Julian Tuwim - Mieszkańcy
43. Julian Tuwim - Pogrzeb prezydenta Narutowicza
44. Juliusz Słowacki - Grób Agamemnona
45. Juliusz Słowacki - Testament mój
46. Kazimierz Przerwa-Tetmajer - Hymn do Nirwany
47. Kazimierz Przerwa-Tetmajer - Koniec wieku XIX
48. Kazimierz Przerwa-Tetmajer - Widok ze Świdnicy do Doliny Wierchcichej
49. Krzysztof Kamil Baczyski - Ten czas
50. Leopold Staff - Ars poetica
51. Leopold Staff - Deszcz jesienny
52. Maria Konopnicka - Wojny najmita
53. Miron Białoszewski - Karuzela z madonnami
54. Mit o Dedalu i Ikarze
55. Mit o Edypie
56. Mit o Prometeuszu
57. Mit o Syzyfie
58. Molier - Skapiec
59. Molier - Swietoszek
60. Piesn o Rolandzie
61. Poezja dworska
62. Stanisław Wyspiański - Wesele
63. Stefan Żeromski - Przedwiośnie
64. Sławomir Mrożek - Tango
65. Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią
66. Waclaw Potocki - Nierzadem Polska stoi
67. Waclaw Potocki - Transakcja wojny chocimskiej
68. Waclaw Potocki - Zbytki polskie
69. Wiesława Szymborska - Kot w pustym mieszkaniu
70. William Szekspir - Makbet
71. Witold Gombrowicz - Ferdydurke
72. Władysław Reymont - Chłopi, tom I "Jesień"
73. Zbigniew Herbert - Przesłanie Pana Cogito
74. Zygmunt Krasiski - Nie-boska komedia

Streszczenia stworzyło Wydawnictwo Eduka

DOWNLOAD:
[hide]

[/hide]

Kanon lektur szkolnych

Lorda Jima zastąpili Jądrem Ciemności za moich czasów bo cieńsze....

A żuraw ja mówiłam o rocznikach 86 wzwyż. Bo myśmy mieli gimnazjum nowe liceum i inne lektury do których należą:
Poziom podstawowy - literatura polska

1) Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
2) Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór)
3) Jan Andrzej Morsztyn - wybór wierszy
4) Daniel Naborowski - wybór wierszy
5) Wacław Potocki - wybór wierszy
6) Ignacy Krasicki - satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny
7) Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz - Dziady cz. III
9) Juliusz Słowacki - Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
10) Zygmunt Krasiński - Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
11) Adam Mickiewicz - wybór wierszy
12) Juliusz Słowacki - wybór wierszy
13) Cyprian Kamil Norwid - wybór wierszy
14) Bolesław Prus - Lalka
15) Eliza Orzeszkowa - Nad Niemnem - fragmenty: przy mogile Jana i Cecylii, przy mogile powstańców
16) Eliza Orzeszkowa - Gloria victis
17) Maria Konopnicka - Mendel Gdański
18) Bolesław Prus - Kamizelka
18) Henryk Sienkiewicz - Potop
19) Kazimierz Przerwa-Tetmajer - wybór wierszy
20) Jan Kasprowicz - wybór wierszy
21) Leopold Staff - wybór wierszy z różnych epok
22) Stanisław Wyspiański - Wesele
23) Władysław Stanisław Reymont - Chłopi (t. I)
24) Stefan Żeromski - Ludzie bezdomni
25) Stefan Żeromski - Przedwiośnie
26) Witold Gombrowicz - Ferdydurke - rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
27) Zofia Nałkowska - Granica
28) Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu..., Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
29) Gustaw Herling-Grudziński - Inny świat
30) Bolesław Leśmian - wybór wierszy
31) Julian Tuwim - wybór wierszy
32) Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - wybór wierszy
33) Czesław Miłosz - wybór wierszy
34) Krzysztof Kamil Baczyński - wybór wierszy
35) Tadeusz Różewicz - wybór wierszy
36) Zbigniew Herbert - wybór wierszy
37) Miron Białoszewski - wybór wierszy
38) Wisława Szymborska - wybór wierszy
39) Stanisław Barańczak - wybór wierszy
40) Jan Twardowski - wybór wierszy
41) Sławomir Mrożek - Tango
42) Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem

Uwaga: wymagana jest także znajomość kontekstów biblijnych, antycznych i innych.

Literatura powszechna

1) Sofokles - Król Edyp
2) Horacy - wybór pieśni
3) William Shakespeare - Makbet
4) Molier - Świętoszek
5) Johann Wolfgang Goethe - Cierpienia młodego Wertera
6) Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara
7) Joseph Conrad - Jądro ciemności
Albert Camus - Dżuma

Poziom rozszerzony - jak na poziomie podstawowym, a ponadto:

Literatura polska

1) Jan Kochanowski - Treny
2) Juliusz Słowacki - Kordian
3) Witold Gombrowicz - Trans-Atlantyk
4) Maria Kuncewiczowa - Cudzoziemka
5) Stanisław Ignacy Witkiewicz - Szewcy

Literatura powszechna

1) Dante Boska Komedia - fragmenty Piekła
2) Jan Wolfgang - Goethe Faust - część I: fragmenty sceny w pracowni (rozmyślania Fausta o sobie i swoim życiu, rozmowa z Mefistofelesem)
3) Franz Kafka - Proces
4) Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata

Tylko że x% ludzi nie przeczyta np Mistrza i Małgorzaty bo on w rozszerzonym jest....

LISTA LEKTUR NA MATURĘ PODST.

Zgodnie ze standardami wymagań egzaminacyjnych tematy wypracowań na egzaminie pisemnym z języka polskiego będą formułowane na podstawie następujących utworów:

Poziom podstawowy

1) Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
2) Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór)
3) Jan Andrzej Morsztyn - wybór wierszy
4) Daniel Naborowski - wybór wierszy
5) Wacław Potocki - wybór wierszy
6) Ignacy Krasicki - satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny
7) Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz - Dziady cz. III
9) Juliusz Słowacki - Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
10) Zygmunt Krasiński - Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
11) Adam Mickiewicz - wybór wierszy
12) Juliusz Słowacki - wybór wierszy
13) Cyprian Kamil Norwid - wybór wierszy
14) Bolesław Prus - Lalka
15) Eliza Orzeszkowa - Nad Niemnem - fragmenty: przy mogile Jana i Cecylii, przy mogile powstańców
16) Eliza Orzeszkowa - Gloria victis
17) Maria Konopnicka - Mendel Gdański
1 Bolesław Prus - Kamizelka
1 Henryk Sienkiewicz - Potop
19) Kazimierz Przerwa-Tetmajer - wybór wierszy
20) Jan Kasprowicz - wybór wierszy
21) Leopold Staff - wybór wierszy z różnych epok
22) Stanisław Wyspiański - Wesele
23) Władysław Stanisław Reymont - Chłopi (t. I)
24) Stefan Żeromski - Ludzie bezdomni
25) Stefan Żeromski - Przedwiośnie
26) Witold Gombrowicz - Ferdydurke - rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
27) Zofia Nałkowska - Granica
2 Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu..., Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
29) Gustaw Herling-Grudziński - Inny świat
30) Bolesław Leśmian - wybór wierszy
31) Julian Tuwim - wybór wierszy
32) Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - wybór wierszy
33) Czesław Miłosz - wybór wierszy
34) Krzysztof Kamil Baczyński - wybór wierszy
35) Tadeusz Różewicz - wybór wierszy
36) Zbigniew Herbert - wybór wierszy
37) Miron Białoszewski - wybór wierszy
3 Wisława Szymborska - wybór wierszy
39) Stanisław Barańczak - wybór wierszy
40) Jan Twardowski - wybór wierszy
41) Sławomir Mrożek – Tango

1) Sofokles - Król Edyp
2) Horacy - wybór pieśni
3) William Shakespeare - Makbet
4) Molier - Świętoszek
5) Johann Wolfgang Goethe - Cierpienia młodego Wertera
6) Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara
7) Joseph Conrad - Jądro ciemności
Albert Camus - Dżuma

YOU WELCOME

spis lektur

Spis lektur ,w związku z którymi będą
formułowane tematy wypracowań
na egzaminie pisemnym od 2005 r.

POZIOM PODSTAWOWY (utwory z Podstawy programowej)

1.Literatura polska
* Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
* J. Kochanowski- pieśni i treny (wybór)
* J. A . Morsztyn - wybór wierszy
* D. Naborowski - wybór wierszy
* W. Potocki - wybór wierszy
* I. Krasicki - satyry(wybór), Hymn do miłości ojczyzny
* A. Mickiewicz - Pan Tadeusz
* A. Mickiewicz - Dziady cz. III
* J. Słowacki - Kordian: akt II, akt III sc. 5. i 6.
* Z. Krasiński - Nie- Boska komedia: część III( scena w obozie rewolucji), część IV( scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
* A. Mickiewicz - wybór wierszy
* J. Słowacki - wybór wierszy
* C. Norwid - wybór wierszy
* B. Prus – Lalka
* E. Orzeszkowa- Nad Niemnem- fragmenty: przy mogile Jana i Cecylii, przy mogile powstańców
* E. Orzeszkowa – Gloria victis
* M. Konopnicka- Mendel Gdański
* B. Prus- Kamizelka
* H. Sienkiewicz – Potop
* K. Przerwa – Tetmajer – wybór wierszy
* J. Kasprowicz - wybór wierszy
* L. Staff - wybór wierszy z różnych epok
* S. Wyspiański – Wesele
* W. Reymont – Chłopi ( t. I)
* S. Żeromski – Przedwiośnie , Ludzie bezdomni
* W. Gambrowicz – Ferdydurke – rodz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
* Z. Nałkowska – Granica
* T. BorowskiPożegnanie z Marią ( pożegnanie z Marią, U nas w Auschwitzu ..., Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem )
* G. Herling- Grudziński – Inny świat
* B. Leśmian - wybór wierszy
* J. Tuwim - wybór wierszy
* M. Pawlikowska-Jasnorzewska - wybór wierszy
* Cz. Miłosz - wybór wierszy
* K. K. Baczyński - wybór wierszy
* T. Rożewicz - wybór wierszy
* Z. Herbert- wybór wierszy
* M. Białoszewski - wybór wierszy
* W. Szymborska - wybór wierszy
* S. Barańczyk - wybór wierszy
* J. Twardowski - wybór wierszy
* S. Mrożek – Tango
* H. Krall – Zdążyć przed Panem Bogiem

UWAGA! Wymagana jest także znajomość podstawowych kontekstów biblijnych, antycznych i innych .

2. Literatura powszechna
* Sofokles - Król Edyp
* Horacy - wybór pieśni
* W. Szekspir - Makbet
* Molier - Świętoszek
* J. W. Goethe – Cierpienia młodego Wertera
* F. Dostojewski – Zbrodnia i Kara
* J. Condrad – Jądro ciemności
* A. Camus – Dżuma

POZIOM ROZSZERZONY

Jak na poziomie podstawowym, a ponadto :

1. Literatura polska
* J. Kochanowski – Treny
* J. Słowacki – Kordian
* W. Gombrowicz- Trans- Atlantyk
* M. Kuncewiczowa- Cudzoziemka
* Witkacy – Szewcy

2. Literatura powszechna
* Dante- Boska komedia – fragmenty Piekła
* W. J. Goethe - Faust – część I: fragmenty sceny w pracowni ( rozmyślania Fausta o sobie i swoim życiu , rozmowa z Mefistofelesem)
* F. Kafka – Proces
* M. Bułhakow – Mistrz i Małgorzata

UWAGA! Tematy na poziomie rozszerzonym mogą zobowiązywać także do analizy utworów spoza Podstawy programowej, ale utrzymanych w znanej uczniom poetyce lub konwencji.

Lista lektur na mature

Antyk:
- Sofokles "Król Edyp"
-Horacy – wybór pieśni (ód) „Exegi monumentum” „ do Leukonoe”
-Biblia (konteksty biblijne)
-Mitologia (konteksty mitologiczne)

Średniowiecze:
*- Dante "Boska Komedia" – fragmenty Piekła
-"Bogurodzica" w kontekście poezji średniowiecznej
-"Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią"

Renesans:
-Jan Kochanowski – fraszki, pieśni i treny (wybór) "Hymn do Boga" "Serce roście" "Chcemy sobie być radzi?.." "Pieśń o cnocie" "Pieśń o dobrej sławie" "Pieśń o spustoszeni Podola przez Tatarów" "Niezwykłym i nie lada piórem opatrzonym" "Pieśń świętojańska o sobótce"
*-Jan Kochanowski "Treny" (wszystkie)
- William Szekspir "Makbet"

Barok:
- Jan Andrzej Morsztyn – wybór wierszy „Cuda miłości”, „Niestatek”, „Do trupa” „Do jednej”, „Do panny”, „ Do tejże”, „Nagrobek perlisi” „ Na krzyżyk na piersiach jednej panny” „Niegłupia” „Niestatek II” „O swej pannie”
- Daniel Naborowski – wybór wierszy „Marność” „Krótkość żywota” „Do Anny” „Cnota grunt wszystkiemu”
- Wacław Potocki – wybór wierszy „Nierządem polska stoi” „Zbytki polskie” „Pospolite ruszenie” „Kto mocniejszy, ten lepszy” „Veto albo nie pozwalam” „Transakcja wojny chocimskiej”
- Molier "Świętoszek"

Oświecenie
- Ignacy Krasicki – bajki, satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny

Romantyzm:
-Jan Wolfgang Goethe "Cierpienia młodego Wertera"
*-Jan Wolfgang Goethe "Faust" – część I: fragmenty sceny w pracowni (rozmyślania Fausta o sobie i swoim życiu, rozmowa z Mefistofelesem)
- Adam Mickiewicz "Dziady cz. III"
- Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz"
- Adam Mickiewicz – wybór wierszy
- Juliusz Słowacki "Kordian": akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
*- Juliusz Słowacki "Kordian"
- Juliusz Słowacki – wybór wierszy
- Zygmunt Krasiński "Nie‐Boska komedia": część I, część III (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie
arystokracji i scena finałowa)
- Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy
- Adam Mickiewicz – "Romantyczność"

Pozytywizm:
- Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i kara"
- Bolesław Prus "Lalka"
- Eliza Orzeszkowa "Nad Niemnem" – fragmenty z tomu III: rozmowa Andrzejowej Korczyńskiej z synem, rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem
- Eliza Orzeszkowa "Gloria victis"
- Maria Konopnicka "Mendel Gdański"
- Bolesław Prus "Kamizelka"
- Henryk Sienkiewicz "Potop"

Modernizm (Młoda Polska) :
- Kazimierz Przerwa‐Tetmajer – wybór wierszy
- Jan Kasprowicz – wybór wierszy
-Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok
- Stanisław Wyspiański "Wesele"
- Władysław Stanisław Reymont "Chłopi (t. I)"
-Stefan Żeromski "Ludzie bezdomni"
- Joseph Conrad "Jądro ciemności"

20- lecie międzywojenne
- Bolesław Leśmian – wybór wierszy
- Julian Tuwim – wybór wierszy
- Maria Pawlikowska‐Jasnorzewska – wybór wierszy
- Stefan Żeromski "Przedwiośnie"
- Witold Gombrowicz "Ferdydurke" – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
- Zofia Nałkowska "Granica"
*- Maria Kuncewiczowa "Cudzoziemka"
*- Stanisław Ignacy Witkiewicz "Szewcy"
*- Franz Kafka "Proces"
*-Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"

Literatura współczesna:

II wojna światowa
- Tadeusz Borowski "Pożegnanie z Marią" ("Pożegnanie z Marią", "U nas, w Auschwitzu ...", "Proszę państwa do gazu", "Bitwa pod Grunwaldem")
- Gustaw Herling‐Grudziński "Inny świat"
- Hanna Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem"
- Czesław Miłosz – wybór wierszy
-Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy
- Tadeusz Różewicz – wybór wierszy
Literatura powojenna
*- Witold Gombrowicz "Trans‐Atlantyk"
- Sławomir Mrożek "Tango"
- Albert Camus "Dżuma"
-Zbigniew Herbert – wybór wierszy
- Wisława Szymborska – wybór wierszy
- Miron Białoszewski – wybór wierszy
-Jan Twardowski – wybór wierszy
-Stanisław Barańczak – wybór wierszy

http://matura.servis.pl/inne/temat,lista_lektur_na_mature,86090.html

Inny świat - Opracowanie

Grudziński wobec “obozowej moralności”

Wiadomo, że w obozie panowały inne zasady, wyznawano inne wartości. W Innym świecie często pojawiają się opisy brutalnych, zwierzęcych, perfidnych zachowań ludzkich. Podkreślany jest fakt upadku człowieczeństwa. Wartością nadrzędną okazuje się zachowanie życia, nawet cudzym kosztem. Gdyby mierzyć łagier kryteriami moralności ludzi wolnych, nie znalazłoby się tam chyba ani jednego żywego i równocześnie na wskroś uczciwego człowieka.
Nikt jednak nie potępia wszystkich więźniów, bo przecież, co podkreśla Grudziński “Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach. Uważam za upiorny nonsens naszych czasów próby sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich”. Autor Innego świata stara się być obiektywny i sprostać prośbie więźniów: “Mów całą prawdę, jacyśmy byli, mów, do czego nas doprowadzono”. Równocześnie, kierując się swoim osobistym zmysłem moralnym, Grudziński pokazuje próbę ocalenia w obozie wartości i człowieczeństwa.
Więźniowie nie są pozbawieni uczuć i ludzkich odruchów, spotykani są nawet altruiści. W obozie możliwa jest prawdziwa miłość (Jewginija Fiodorowna i Jarosław R.), gotowość oddania życia za przyjaciela (Herling-Grudziński), serdeczny stosunek do chorych i cierpiących (obsługa szpitala). Więźniwie są świadomi tego, co się z nimi dzieje. Nierzadko cierpią, czując do siebie wstręt. Nie musza jednak wcale zapominać o przeszłości i własnej skali wartości (M.). Szukają ułudy wolności, uciekając w iluzję lub wyznaczają sobie doraźne cele (np. Przeżycie do spotkania z rodziną, chęć odpoczynku w baraku, najedzenie się do syta, odczekanie do dnia wolnego od pracy).
Skazańcy czują potrzebę manifestowania wolnej woli, prawa do samostanowienia. Buntują się więc nawet kosztem autodestrukcji (Dimka, Kostylew, Natalia Lwowna).
W obozie istnieją ponadto azyle wartości: szpital i Dom Swidanij, gdzie człowiek zachowuje się w sposób ludzki i nikt nie przyjmuje tego faktu z drwiną. To miejsce zmartwychwstania.
Przeświadczenie o całkowitym upadku człowieczeństwa w obozie nie może obejmować wszystkich skazańców, bowiem część z nich nie zapomina o moralności, a nawet wierność jej przypłaca życiem, jak siostry zakonne - “męczenniczki za wiarę”. Zniewolenie nie musi więc oznaczać upadku człowieczeństwa.Dowodem niezniszczalności sumienia jest scena opisana w “Epilogu”. Grudziński nie rozgrzesza przybyłego do siebie współwięźnia ze zdrady łagrowych towarzyszy. Robi tak, ponieważ uważa, że “obozowa moralność” nie musi determinować postępowania każdego złagrowanego człowieka, a już zupełnie nie można nią mierzyć ludzi wolnych.
Wiara w człowieka i w stały system wartości obowiązujący w ludzkim świecie odróżnia opowieść Grudzińskiego od opowiadań Tadeusza Borowskiego. Autor Pożegnania z Marią żywił przekonanie, że zanikiem moralności i człowieczeństwa dotknięty jest cały świat, zaś każdy człowiek znajdujący się w warunkach ekstremalnych zrezygnuje z wartości, aby zachować życie. Światopogląd Grudzińskiego jest bardziej optymistyczny, gdyż zakłada, że w świecie istnieją niezmienne zasady moralne ludzi wolnych, których nie jest w stanie zniszczyć żadna forma zniewolenia.

Tym razem sie uda...musi!!!! ;)

2. literatura powszechna
− Sofokles Król Edyp
− Horacy – wybór pieśni
− William Szekspir Makbet
− Molier Świętoszek
− Jan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera
− Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara
− Joseph Conrad Jądro ciemności
− Albert Camus Dżuma

na poziomie podstawowym
1. literatura polska
− Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
− Jan Kochanowski – fraszki (od 2009 r.), pieśni i treny (wybór)
− Jan Andrzej Morsztyn – wybór wierszy
− Daniel Naborowski – wybór wierszy
30
− Wacław Potocki – wybór wierszy
− Ignacy Krasicki – bajki (od 2009 r.), satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny
− Adam Mickiewicz – Romantyczność (od 2009 r.)
− Adam Mickiewicz Pan Tadeusz
− Adam Mickiewicz Dziady cz. III
− Juliusz Słowacki Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
− Zygmunt Krasiński Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji),
część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
− Adam Mickiewicz – wybór wierszy
− Juliusz Słowacki – wybór wierszy
− Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy
− Bolesław Prus Lalka
− Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem – fragmenty z tomu III: rozmowa Andrzejowej
Korczyńskiej z synem, rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem
− Eliza Orzeszkowa Gloria victis
Maria Konopnicka Mendel Gdański
− Bolesław Prus Kamizelka
− Henryk Sienkiewicz Potop, Quo vadis? (od 2009 r.)
− Kazimierz Przerwa-Tetmajer – wybór wierszy
− Jan Kasprowicz – wybór wierszy
− Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok
− Stanisław Wyspiański Wesele
− Władysław Stanisław Reymont Chłopi (t. I)
− Stefan Żeromski Ludzie bezdomni
− Stefan Żeromski Przedwiośnie
− Witold Gombrowicz Ferdydurke – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
− Zofia Nałkowska Granica
Tadeusz Borowski Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu ...,
Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
− Gustaw Herling-Grudziński Inny świat
− Bolesław Leśmian – wybór wierszy
− Julian Tuwim – wybór wierszy
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – wybór wierszy
− Czesław Miłosz – wybór wierszy
− Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy
Tadeusz Różewicz – wybór wierszy
− Zbigniew Herbert – wybór wierszy
− Miron Białoszewski – wybór wierszy
− Wisława Szymborska – wybór wierszy
− Stanisław Barańczak – wybór wierszy
− Jan Twardowski – wybór wierszy
− Sławomir Mrożek Tango
− Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem
Uwaga: wymagana jest także znajomość kontekstów biblijnych, antycznych i innych.

PODSTAWA ....
to sa wymagania egzaminacyjne prawda ? ... ( musze sie upewnic )

TADEUSZ BOROWSKI

TADEUSZ BOROWSKI

ur. 12 listopada 1922 w Żytomierzu, zm. 3 lipca 1951 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, publicysta.

Życiorys

Urodzony 12 listopada 1922, drugi syn Stanisława i Teofili Borowskich. W 1926 roku ojciec został aresztowany i wywieziony do Rosyjskiej Karelii z powodu dawnej przynależności do POW. Cztery lata później matka podzieliła losy męża, została wywieziona na Syberię nad Jenisej. Dwaj mali chłopcy pozostali sami. Starszy – Juliusz – trafił do internatu, młodszy Tadeusz dostał się pod opiekę ciotki. W 1932 roku Stanisław Borowski został wymieniony za więzionych w Polsce komunistów i znalazł się w Polsce. Dwaj chłopcy: czternastoletni wtedy Juliusz i dziesięcioletni Tadeusz wyruszyli w samodzielną podróż z Żytomierza przez Koziatyn, Kijów do Moskwy, skąd, zaopatrzeni w oficjalne papiery Czerwonego Krzyża, dalej, do Polski. Prawie nieznany ojciec oczekiwał na synów tuż przy granicy, w poleskich Baranowiczach. Matka przybyła do Polski dwa lata później, czyli latem 1934 roku. Rodzina Borowskich osiedliła się w Warszawie. W 1940 roku ukończył gimnazjum na tajnych kompletach, co zostało opisane w opowiadaniu Matura na Targowej. Studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Marię Rundo (wiele scen z tego okresu zostało włączonych do opublikowanych po wojnie opowiadania Pożegnania z Marią i szkicu Profesorowie i studenci). Pracował w prywatnej firmie budowlanej i współpracował z miesięcznikiem "Droga" ukazującym się w stolicy.
Tadeusz Borowski (po lewej) i Mieczysław Jastrun na kongresie w NRD - rok 1950

W 1943 roku Borowski został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Kontynuował tam twórczość literacką, pisząc m.in. wiersze, piosenki i kolędy, a także listy do narzeczonej Marii, która również znajdowała się w obozie w Oświęcimiu. Obozowa rzeczywistość została opisana w opowiadaniu U nas, w Auschwitzu..., którego podstawą były wspomniane już listy do Marii Rundo. W sierpniu 1944 roku przewieziono go wraz z innymi więźniami do Natzweiler-Dautmergen, a potem do Dachau. 1 maja 1945 r. więźniowie zostali wyzwoleni przez armię amerykańską. Lecz nie był to koniec męki Borowskiego, gdyż został przeniesiony do obozu dla dipisów, w którym pozostawał do września 1945 r.

Po wojnie przebywał w Monachium. W 1946 roku wrócił do kraju. Współpracował z wieloma pismami. Cztery lata po powrocie do Polski, jego twórczość zaowocowała Państwową Nagrodą Artystyczną.

26 czerwca urodziła mu się córka Małgorzata. Borowski odwiedził żonę w szpitalu. 2 lipca trafił z objawami zatrucia do szpitala. Był w stanie zamroczenia gazem i chemikaliami. Zmarł 3 lipca, przeżywszy zaledwie 29 lat. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej samobójstwo.

Czesław Miłosz sportretował go w książce Zniewolony umysł jako Betę. Antoni Halor i Józef Gębski w oparciu o prozę Borowskiego, z wykorzystaniem oryginalnych taśm filmowych z lat 1939-1945, zrealizowali wybitny, wielokrotnie nagradzany film dokumentalny "Testament".

Twórcą biografii Borowskiego "Ucieczka z Kamiennego świata" jest jego przyjaciel, obecnie wykładowca na UW Tadeusz Drewnowski. Jest także edytorem "Niedyskrecji pocztowych. Korespondencja Tadeusza Borowskiego".

Proza i poezja Borowskiego, przepełniona koszmarem i tragizmem pokolenia Kolumbów, jest jednym z najważniejszych "dokumentów" opisujących rzeczywistość kacetów.

Twórczość

* Wiersze:
o Gdziekolwiek ziemia (1942)
o Arkusz poetycki nr 2 (1944)
o Pieśń

* Opowiadania:
o Byliśmy w Oświęcimiu (1946. z K.Olszewskim, J. Nel-Siedleckim)
o Pewien żołnierz. Opowieści szkolne (1947)
o Kamienny świat (1948)
o Pożegnanie z Marią
o Matura na Targowej
o Chłopiec z Biblią
o U nas w Auschwitzu
o Ludzie, którzy szli
o Dzień na Harmenzach
o Proszę państwa do gazu
o Śmierć powstańca
o Bitwa pod Grunwaldem
o Kamienny świat

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Borowski_(poeta)

Matura Kurwa Ona

Cytat: II. *Lista lektur z języka polskiego obowiązujących na maturze 2007, 2008*

*Lista lektur dla: język polski*
Zgodnie ze standardami wymagań egzaminacyjnych tematy wypracowań na egzaminie pisemnym z języka polskiego będą formułowane na podstawie następujących utworów:

*Poziom podstawowy - literatura polska*

1) Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
2) Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór)
3) Jan Andrzej Morsztyn - wybór wierszy
4) Daniel Naborowski - wybór wierszy
5) Wacław Potocki - wybór wierszy
6) Ignacy Krasicki - satyry (wybór), Hymn do miłości ojczyzny
7) Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz
8) Adam Mickiewicz - Dziady cz. III
9) Juliusz Słowacki - Kordian: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
10) Zygmunt Krasiński - Nie-Boska komedia: część I, część III (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
11) Adam Mickiewicz - wybór wierszy
12) Juliusz Słowacki - wybór wierszy
13) Cyprian Kamil Norwid - wybór wierszy
14) Bolesław Prus - Lalka
15) Eliza Orzeszkowa - Nad Niemnem - fragmenty: przy mogile Jana i Cecylii, przy mogile powstańców
16) Eliza Orzeszkowa - Gloria victis
17) Maria Konopnicka - Mendel Gdański
18) Bolesław Prus - Kamizelka
18) Henryk Sienkiewicz - Potop
19) Kazimierz Przerwa-Tetmajer - wybór wierszy
20) Jan Kasprowicz - wybór wierszy
21) Leopold Staff - wybór wierszy z różnych epok
22) Stanisław Wyspiański - Wesele
23) Władysław Stanisław Reymont - Chłopi (t. I)
24) Stefan Żeromski - Ludzie bezdomni
25) Stefan Żeromski - Przedwiośnie
26) Witold Gombrowicz - Ferdydurke - rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
27) Zofia Nałkowska - Granica
28) Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu..., Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
29) Gustaw Herling-Grudziński - Inny świat
30) Bolesław Leśmian - wybór wierszy
31) Julian Tuwim - wybór wierszy
32) Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - wybór wierszy
33) Czesław Miłosz - wybór wierszy
34) Krzysztof Kamil Baczyński - wybór wierszy
35) Tadeusz Różewicz - wybór wierszy
36) Zbigniew Herbert - wybór wierszy
37) Miron Białoszewski - wybór wierszy
38) Wisława Szymborska - wybór wierszy
39) Stanisław Barańczak - wybór wierszy
40) Jan Twardowski - wybór wierszy
41) Sławomir Mrożek - Tango
42) Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem

Uwaga: wymagana jest także znajomość kontekstów biblijnych, antycznych i innych.

*Literatura powszechna*

1) Sofokles - Król Edyp
2) Horacy - wybór pieśni
3) William Shakespeare - Makbet
4) Molier - Świętoszek
5) Johann Wolfgang Goethe - Cierpienia młodego Wertera
6) Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara
7) Joseph Conrad - Jądro ciemności
8) Albert Camus - Dżuma